Boekindruk: Als de stenen konden spreken Ais de stenen konden spreken burgemeesters met als inhoud: Herinner U aan ingang zomertijd overeenkomstig U bekend Koninklijk Besluit. Het zegt genoeg. Ondanks dit werd hij door het Militair Gezag en de regering in 1944 wederom als CvdK aangesteld. Over Hendrik van der Stad meldt Goosens dat hij gold als een autoritaire man met een sterk Pruisische inslag en gezien werd als de 'onderkoning van Walcheren'. Na de inval vond een officier hem terug in zijn schuilkelder half ontkleed en zwaar gedeprimeerd. Ook hij verdween met zijn staf naar Breskens en daarna nog verder naar Oostburg. De officieren in Zeeland namen zijn bevelen niet meer aan en de Fransen namen hem niet au serieux. Op 19 mei vluchtte hij verder Frankrijk in rich ting Parijs en werd in Amiens krijgsgevangen genomen. Desondanks kwam deze man na de bevrijding gewoon weer in dienst en werd hij op 1 december 1945 eervol ontslagen. Middelburg Duidelijk is dat Goossens het niet schuwt een steen in de vijver te gooien. De discussie over het 'bombardement van Middelburg' is daar een voorbeeld van. Hij maakt met deze publicatie duidelijk dat hij van mening is dat het beeld over deze periode moet veranderen. Al eerder hebben andere historici het beeld van de Tweede Wereldoorlog bijgesteld dat dr. L de Jong ons schetst, zoals dr. H. Blom en dr. E. Kossman. Dit boek geeft een andere visie op het beeld dat voorheen werd geschetst over deze korte strijdperiode in Zeeland. Inhoud Goossens vertelt dat hij door de beeldende verhalen van zijn leraar geschiedenis in Aardenburg geïnteresseerd raakte in de Zeeuwse oorlogsgeschiedenis en vooral in het gewone soldatenleven, dat in zijn boek uitgebreid aan bod komt. Naast hoofdstukken over de verschillende eilanden, waar met name de krijgsverrichtingen gedetailleerd worden beschreven, is er ook uitgebreid aandacht voor de medische zorg, krijgsgevangenschap, oorlog in de lucht en op het water en de verliezen. Kortom een boeiend en gedetailleerd boek over deze dagen met veel nieuwe gegevens en conclusies. Kritiek Als kritische noot kan vermeld worden dat niet helemaal duidelijk is waarom Goosens gekozen heeft om met een dichtregel van Martien Beversluis te openen. Het is bekend dat Martien Beversluis een vooraanstaande NSB'er was, dat hoeft niet te betekenen dat hij een slecht dichter was, maar het is wat onhan dig om dit citaat in een boek over de Tweede Wereldoorlog te gebruiken. Zeker als motto voor het boek. Zeeland 1940 Bewogen dagen, 10-27 mei is het vierde boek van Goossens, die in 2012 het boekje Gestold verleden, Frans oorlogsgeweld op Middelburg publiceerde. Laten er nog maar meer volgen. Gerard van der Wal 54 SMPfiJnml <qi hel ÉkkV ftr gehrimtrn inn ér tari nui Haprffr maukaU tPftt GJS LfljMdcr G.J. Lepoeter, Als de stenen konden spreken. Supplement op het boek De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld (1996), eigen uitgave, hardcover, ISBN 978-90-814786-6-3, Kapelle 2021,112 pag., geïllustreerd. Als de stenen konden spreken, onder deze titel bracht G.J. Lepoeter een supplement op zijn in 1996 verschenen De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld op de markt. Wat later dan de bedoeling was, maar ook hier gooide corona roet in het eten. Het boek van 112 pagina's beschrijft in een achttal hoofdstukken aanvul lende gegevens over de Kapelse kerk, zaken die in 1996 nog in de schoot van de geschiedenis lagen verborgen. Het gaat dan om het doksaal op de scheiding tussen koor en schip, de twaalf apostelbeelden in de zijbeuken van het schip, de grafzerken, het Batz-Witteorgel, de restauratie van de kerk in de jaren 2001-2003, de sjabloon- schilderingen op de gewelven en de torenspits. Het meest tot de verbeelding sprekende hoofdstuk gaat echter over het Onze-Lieve- Vrouwe-kapittel dat in 1503 in de kerk gesticht werd. C. Dekker schreef hier in 1979 al eens een boek over, maar Lepoeter vond in het archief van notaris Mels nog een tot dusverre onbekende akte over de benoeming van Nicolaas van der Vesten tot deken van het kapittel en dat leverde een hoop drukte in Kapelle op. De overige hoofdstukken zijn net zo lezenswaar dig als dat over het kapittel. Geert Lepoeter heeft niet voor de eerste keer een belangrijke bijdrage geleverd aan de geschiedenis van zijn Kapelle. Rijk wordt hij er niet van, want als de stenen zouden kunnen spreken dan hadden ze ongetwijfeld gemopperd op het gratis ter beschikking stellen van het boek, dat voor iedereen die interesse heeft in de geschiedenis van Kapelle een 'must' is. (Donaties ten behoeve van de kerkrestauratie worden overigens zeer op prijs gesteld, red.) Beste Geert, hartelijk gefelici teerd met deze nieuwe loot aan jouw stam. Allie Barth 55

De Spuije | 2021 | | pagina 29