22 SPUIJE 115 Afb. 3. Muts uit Noord-Beveland, met zoge naamd 'kipje'. Afb. 4. Moderne interpretatie van het 'kipje', met vergelijkbare materialen. Ontwerp Susan Bakx-Plasmans. Wilhelmina was weliswaar troonopvolgster, maar kon als tienjarige natuurlijk niet regeren. Haar moeder Emma nam de taken van haar dochter waar tot ze achttien werd op 31 augus tus 1898 en koningin zou worden. Regentes Emma had zich de jaren daarvoor erg inge spannen om het Koninklijk Huis weer populair te maken. Dat lukte wonderwel en een van de kantmadammen (kanthandelaars) rondom Beveren dacht dat het een mooi gebaar zou zijn om in de kanten rand van de muts een 'W' te klossen, getooid met een kroon. Hoe bijzonder zou het zijn als je zo'n muts bij de kronings feesten kon dragen! Voor zover bekend zijn er twee gemaakt, allebei voor Noord-Bevelandse mutsen. Eén muts bevindt zich in het Historisch Museum De Bevelanden in Goes, de andere is verloren gegaan. In de loop der jaren na de Tweede Wereldoorlog ging het snel achteruit met het dragen van streekdracht. Ging men naar het bejaardenhuis of verpleeghuis, dan was het voor de verpleegkundige hulpen erg lastig om de vrouwen goed aan te kleden. De mooie kanten muts ging al gauw niet meer op. De bejaarde schikte zich, gelukkig ging 'horen' beter zonder muts! Nu gebeurde eens het vol gende. Er was een oude vrouw in streekdracht van wie men een fotoreportage wilde maken. De vrouw was niet meer in staat zelf aanwijzin gen te geven, maar twee verzorgsters hadden de taak op zich genomen om de vrouw aan te kleden en na veel gezwoeg vonden ze dat het aardig was gelukt. Toen de dochter en haar man binnenkwamen schoten ze tegelijk in de lach. Och jeetje, wat hebben jullie nu gedaan? De meisjes snapten er niets van. Mevrouw zag er juist zo lief uit met die kanten rand rond haar gerimpelde gezicht. Meisjes, jullie hebben de muts verkeerd opgezet. De opgerimpelde strook hoort in de hals te sluiten. Met vereende krachten werd de muts alsnog op de juiste wijze opgezet en zo werd de fotoreportage toch

De Spuije | 2022 | | pagina 24