Wil je het landschap begrijpen, dan moet je ook de historie kennen In gesprek met Ad Beenhakker SPUIJE 115 37 Hanna van Boven en Anneke van Waarden-Koets Afb. 1. Ad Beenhakker in 'de Timmerwinkel'. (Foto 1 en 2: Anneke van Waarden-Koets.) Het is de avond van 20 september 2021 en de jaarvergadering is in volle gang. Een memorabele jaarvergadering want Ad Beenhakker neemt afscheid als bestuurslid van de Heemkundige Kring De Bevelanden en wordt benoemd tot erelid. Ad is ontroerd en wij ook. Hier staat een man die in de afgelopen 35 jaar uitgroeide tot het boegbeeld van de Kring. Een man die zijn toehoorders en zijn lezers leerde kijken naar het Zeeuwse landschap door de ogen van de heemkundige, de civiel ingenieur, de planoloog, de ecoloog en niet te vergeten door de ogen van vele kunstschilders. Al die kennis en kwaliteiten verenigd in één persoon! Frank de Klerk schreef het al: met het afscheid van Ad Beenhakker trekt het bestuur een jas uit.1) Ik ben nog met zoveel tegelijk bezig We ontmoeten Ad in zijn huis genaamd 'de Timmerwinkel' in het hartje van Middelburg. Tot 1941 was in dit huis een timmermanswerk plaats gevestigd. Het heeft zo moeten zijn. De Beenhakkers waren van generatie op generatie timmerlieden of bakkers. Het is begin november en omdat Ad geboren en getogen is in Kloetinge, hebben we een speciaal voor hem gebakken Genoeg redenen voor een interview. Hij stemt er met enige aarzeling in toe en al snel blijkt: Ad is weliswaar gestopt als bestuurslid maar is nog lang niet uitverteld. En vertellen doet hij met verve. Een middag praten met Ad is een middag over de naoorlogse geschiedenis van een aantal grote infrastructurele werken, over Rijkswaterstaat, over baanbrekende nieuwe inzichten in de ruimtelijke ordening van Nederland en van Zeeland, over de geschiedenis van het Zeeuwse landschap en over kunst. En dat alles verweven met zijn eigen geschiedenis: ooggetuige en deelnemer. Zo interessant dat Ad er ons fijntjes aan herinnert dat we er toch waren vanuit de Heemkundige Kring? Dus hebben we het natuurlijk ook over de geschie denis en de toekomst van de Heemkundige Kring De Bevelanden! toondagkoe met zijn naam er op meegenomen. Zijn ogen beginnen te glinsteren. Natuurlijk! Ik weet het nog goed. November. Dan was het veemarkt in Goes en kregen wij als kinderen een toondagkoe van speculaas. Op de salontafel en op het bureau stapels papier, tijdschriften en boeken. Ik ben nog met zoveel tegelijk bezig. De schilderijen weer spiegelen zijn liefde voor de schilderkunst. In de vensterbank een nieuw kunstwerk, pas aangeschaft op een expositie. Op de salontafel ligt het boek van Willem van der Ham over Johan van Veen.2) Van Veen was hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat, een van de grond leggers van de Deltawerken, dwarsdenker, visionair en regelmatig in conflict met een aantal Delftse hoogleraren. Ad is bezig met de boekbespreking voor Zeeland, het tijdschrift

De Spuije | 2022 | | pagina 39