Inhoud Woord vooraf 1 2 20 24 37 Bestuur en redactie De nota van de Heemkundige Kring voor uw bijdrage over 2022 is bijgesloten in dit blad. SPUIJE 115 1 Woord vooraf Het begin van de Tweede Wereldoorlog in Zeeland Bas van der Straaten De Zeeuwse streekdrachten, Goed gemutst Hester van Rees Afscheid van Saskia Vahlenkamp De middeleeuwse bedijking van Noord-Beveland Bas Chamuleau In gesprek met Ad Beenhakker. Wil je het landschap begrijpen, dan moet je ook de historie kennen Hanna van Boven en Anneke van Waarden-Koets Boekpresentatie: Luchtoorlog boven Zuid-Beveland, door Wim de Meester en Kees Stoutjesdijk Hester van Rees Boekindruk: Het wonder van de hbs Albert L. Kort In de voetsporen van mijn grootvader Frits de Kaart In de loop der jaren hebben we al veel artikelen over de Tweede Wereldoorlog in de Spuije opgeno men. Vrijwel altijd ging het dan over de laatste dagen of weken van de oorlog. Slechts zeer zelden ging het over het begin van de oorlog. In deze Spuije hebben we echter het relaas van de families Van der Straaten en Griep uit Hansweert opgenomen. Zij vluchtten in mei 1940 naar het zuiden, om te proberen via België en Frankrijk, Engeland te bereiken. Bas van der Straaten maakte aantekenin gen over hun tocht die hij uitwerkte in dagboekvorm. Een bijzonder verslag van een verwarrende en onzekere tijd. In een reeks boeken over Zeeuwse streekdracht verscheen vorig jaar een publicatie over de muts in de klederdracht. Hester van Rees sprak met een van de auteurs en we zien in het artikel hoe mode ontwerpster Susan Bakx-Plasmans zich liet inspireren door oude voorbeelden. Met Bas Chamuleau kijken we naar de bedijking van Noord-Beveland. Door overstromingen in de zestiende eeuw en latere ontwikkelingen, ging veel van het Noord-Bevelandse bodemarchief verlo ren. Toch bleek het mogelijk door onderzoek van bodemprofielen en kaartmateriaal een reconstruc tie te maken van de middeleeuwse bedijking. Zoals vermeld in de vorige Spuije nam Ad Beenhakker afgelopen najaar na vele jaren afscheid van het bestuur van de Heemkundige Kring. In dit nummer vertelt Ad in een gesprek met Hanna van Boven en Anneke van Waarden-Koets over zijn leven en werk en zijn belangstelling voor alles wat met Zeeuwse historie en natuur te maken heeft. De jaarvergadering van de Heemkundige Kring staat gepland op vrijdag 22 april, om 19.30 uur, in Amicitia in Kloetinge. Spreker die avond is Piet van Cruijningen, onder andere mede-auteur van de Geschiedenis van Zeeland. Hij zal vertellen over de Gouden Eeuw en wat die voor Zeeland betekende, met bijzondere aandacht voor de Bevelanden. We hopen velen van u daar weer te ontmoeten. 43 45 50 25 Na een korte periode waarin enkele activiteiten konden plaatsvinden, kwamen we weer terecht in een situatie waarin er geen mogelijkheden waren elkaar te ontmoeten. Bij het schrijven van dit voor woord zijn we opnieuw kunnen starten met onze bijeenkomsten. Het activiteitenprogramma van de Heemkundige Kring is zoals gebruikelijk bijgesloten in de eerste Spuije van het jaar. Via e-mail en de website houden we u op de hoogte van de actuele situatie.

De Spuije | 2022 | | pagina 3