V Het begin van de Tweede Wereldoorlog in Zeeland Bh'. -r J Een overzicht van de gebeurtenissen met name in en rond Hansweert, met evacuatie en een mislukte vlucht naar Engeland via België en Noord-Frankrijk 4 a Bas van der Straaten 2 SPUIJE 115 Afb. 1. Hansweert, vóór 1940. Links onderaan een reeks loodsen, in een daarvan was het bedrijf van de firma Van der Straaten gevestigd. (Nederlands Instituut voor Militaire Historie, objectnr 2011-0207.) Inleiding (Albert L. Kort) Als er iets is op de wereld waaraan geen gebrek is, zijn het wel boeken over de Tweede Wereldoorlog. Nog altijd spreekt het onder werp kennelijk tot de verbeelding, ook al liggen de oorlogsjaren inmiddels al meer dan vijfen zeventig jaar achter de rug en zijn de meeste Bas van der Straaten was tijdens de Tweede Wereldoorlog inwoner van Hansweert, wonende aan de Maartenboersweg, later Hoofd Technische Dienst Polder Schouwen, woonachtig in Zonnemaire en directielid van het gelijknamige aannemingsbedrijf te Hansweert. mensen die de oorlog bewust hebben meege maakt overleden. Ook het aantal publicaties dat gewijd is aan de geschiedenis van Zeeland tijdens de oorlog is uitgegroeid tot een indrukwekkende lijst. Zo bevat de website 'oorlogzeeland.nl', waarin een overzicht wordt gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen in de provincie, een lijst van zo'n honderd titels waarvan gebruik gemaakt is. Het betreft publicaties over uiteenlopende onderwerpen en vaak van sterk wisselende kwaliteit. Boeken gebaseerd op gedegen jaren lang archiefonderzoek, maar tevens verhalen van mensen die de oorlog hebben meegemaakt en vele jaren later hun herinneringen aan het papier hebben toevertrouwd. In deze laatste categorie past het onderstaande II

De Spuije | 2022 | | pagina 4