Het "bestuur van Stad en Lande wil door de uitgave van dit Mede delingenblad trachten van tijd.tot tijd de leden op ,de hoogte-te stellen van de voortgang van restauraties, veranderingen in het land schapsbeeld van Schouwen-Duiveland, belangrijke publicaties, die wel iswaar in de dagbladen worden vermeld, doch alteveel ontsnappen aan de aandacht enz.. Bovendien, zal een korte rubriek worden gevuld met personalia en verenigingsnieuwsDe voornaamste bronnen van deze do cumentatie zijn jaarverslagen, notulen van verenigingen, tijdschriften, kranten e.d. De redactie hoopt, dat de leden van Stad en Lande, voor zover zij daartoe gelegenheid hebben, zullen medewerken aan de nieuws garing. Jubileumvergadering Op 24 april 1964 werd een ledenvergadering gehouden in "Mondragon" te Zierikzee. Deze vergadering had een feestelijk karakter, omdat de leden van Stad en Lande van Schouwen en Duiveland toen herdachten, .dat... hun vereniging 2$ jaar -gele den., .werd opgerichtDe voorzitter, dr J.J. Westendorp Boerma, memoreerde in een rede (hierachter opgenomen) de voornaamste gebeurtenissen uit de geschiedenis van een kwarteeuw verenigingsleven op ons eiland. Vooral de Tweede Wereldoorlog heeft grote ellende gebracht, waarvan de sporen nog zichtbaar zijn. Daarna waren de gevolge^ van de - c van februari 1953 voor bijna het gehele eiland fataal en maakten bijna een einde aan het bestaan van dit woon gebied, Tot het goede wat in het bijzonder voor onze vereniging uit deze ellende is voortgekomen, behoort zeker ie bogero waardering voor de schoonheid van eigen woonplaats en eiland. Meer dan ooit bleek de liefde voor het behoud en de schoonheid van eigen goed. Dank zij grote financiële steun van de overheid konden weldra belangrijke restauraties worden uitgevoerd, waardoor bouwwerken, die soms in zeer vervallen staat verkeerden, voor het nageslacht konden worden bewaard. Van het allergrootste belang was in dit verbard de tot' koming en het in de praktijk toepassen van de Monumentenwet. Na vijfentwintijaar kan bescheiden naar voren worden gebracht, dat Stad en Lande op zijn eigen wijze metterdaad heeft medegewerkt aan het behoud van hetgeen het karakter van het eiland weergeeft. Te snel verandert het beleid van een streek als de afbraak en de opbouw naar willekeur geschiedt. Aangezien niet alles dient bewaard en geconser veerd te worden op grond van de zogenoemde "liefde voor de oudheid", kan men critisch overwegen wat het bewaren waard is en vervolgens trachten datgene te behouden wat van belang zal zijn voor het nageslacht, Dit laatste heeft Stad en Lande naar vermogen gedaan, zowel in gevs.l het grote monumenten van historische aard betrof als in geval parti culiere woonhuizen of details daarvan geconserveerd dienden te worden, Ook in de volgende jaren van het bestaan van de vereniging hoopt het bestuur in samenwerking en met steun van de leden opnieuw alle krachten in te spannen ten voordele van al wat het aanzien van de gemeenten en het eiland verhoogt, VIJS1 EN TWINTIG- JAREN "STAD EN LAND E" Rede uitgesproken ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig be staan van de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland op de jaarvergadering van 24 april 1964» gehouden te Zierikzee, door de voorzitter dr. J.J. Westendorp Boerma, Het is dit jaar 25 jaren geleden, dat de vereniging "Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" werd cpger.'cht, om precies te zijn op 25 januari (we zijn dus al even te laat), en er is dus reden om eens - te -

Stad en lande | 1964 | | pagina 2