- 3 - rij huisjes werd nog gevormd door een deel van de vroegere stadsmuur. Op een keer ontdekten wij met ontsteltenis, dat het mooie pannendak van het huis voor de Ravestraat vervangen was door een plat dak met een soort balkon er voor, waardoor het hele beeld lelijk geschonden was. Toen vroegen wij ons afmag dit zo maar? Mag ieder burger naar willekeur de schoonheid van stad of dorp verminken of is hier ook zo iets als een algemeen belang mee gemoeid? Belangrijker nog dan dit geval was het feit, dat in dezelfde tijd het bijzonder mooie Mosselpoortje met afbraak werd bedreigd Wij bleken niet de enigen die verontrust waren. Gelijkgezinden zochten contact met elkaar en het was merkwaardig genoeg in de tegenwoordige huiskamer van de heer van Beveren, toen bewoond door mr. Kieuwenhuijsen, dat besloten werd een vergadering bijeen te roepen en op die zeer goed bezochte vergadering van 25 januari 1939 in Concordia is de vereniging Stad eh Lande ter wereld gekomen. Dadelijk traden 45 leden toe. Het eerste bestuur bestond uit de heren P, van Beveren, W.L. Blindenbach, W.J. DingemansA. Groeneveld de Kater, dsW.E. Heyboer, K.H. Lysen, S.P. Moelijker sr., mr. W. Kieuwenhuijsen, J. Stevense, J. Vijverberg en dr. J.J. Westendorp Boerma. Laatstgenoemde werd voorzitter, terwijl de heer Nieuwenhuijsen zich belastte met het secretariaat. Ka twee jaren hebben deze twee hun functies verwisseld, omdat de heer Kiouwenhuijsen het te druk kreeg. Het secretariaat is namelijk allesbehalve een sinecure1 In 1946 werd de heer van Beveren secretaris en ondergetekende weer voorzitter en zo is de verdeling tot nu toe gebleven. Wij zijn de enigen van de oorspronkelijke bestuurders, die een zilveren feest kunnen vieren. De heer Vijverberg had zich in 1948 teruggetrokken met het oog op zijn leeftijd en is later opnieuw toegetreden. In 1951 verkreeg de vereniging rechtspersoonlijkheid Over doel en middelen zegt artikel 2 van de statuten; "De vereni ging stelt zich ten doel de bevordering en het behoud van stadsschoon en landelijk schoon in de meest uitgebreide zin op het eiland Schouweh- Duiveland. Zy tracht dit doel te bereiken langs wettige weg, en wel door het houden van vergaderingenalsmede door; 1het houden van lezingen en het verspreiden van geschriften en alle verdere middelen om hierdoor belangstelling te wekken en de goede smaak te ontwikkelenf 2. historisch en/of aesthetisch belangrijke bouwwerken voor af braak of onoordeelkundig herstel te behoeden en deskundige restauratie te bevorderen!

Stad en lande | 1964 | | pagina 4