- 5 - verjonging en aflossing van do wacht. Van de voorlichting heeft de vereneniging veel werk gemaakt. Het hegon al direct na de oprichting in 1939 me"fc een lezing Van de be roemde architect H. van der Kloot Meyburg sr. over "Bouwkunst op het land". Over bouwkundige onderwerpen spraken achtereenvolgens B. von Brucken Fick (landelijke bouwkunst), ir, P.J. 't Hooft (dorpen' in Zeeland), prof. W. van der Pluym (gotische kathedralen), Th.Haakma Wagenaar (over de dikke toren), ir. J.A.M. den Boer (over oud Zierikzee), G.T. Vermeer (over Edam), M. van Hoogstraten (over de Zeeuwse molens) en ir. R. Meischke (over de sanering van oude steden). Over landschaps problemen hoorden wij o.a. ir. Kuiper (die het landschap van 5000 jaren geleden reconstrueerde), en de heren Sipkes, van der Kloot en Thijssen. Freule De Jonge, directrice van het Centraal, Museum te Utrecht, sprak driemaal voor ons: over majolica, over meubel- en binnenhuiskunst en over oude kostuums. Ons zeer gewaardeerd medelid J.M, de Noöijèr, die wij de vorige week ten grave hebben gedragen, hoorden wij viermaal: over Jan van Renesse (twee keer), over de oudste bewoning van het eiland, over het verdronken land van Reimerswaal, Misschien stapten wij met deze onderwerpen al een beetje buiten ons eigenlijke terrein, maar wij meenden dat deze "heemkunde" toch ook in onze lijn lag en de belangstelling die de leden toonden bevestigde deze opvatting. Zo hebben wij ons ook geïn teresseerd voor de vele opgravingen op ons eiland, meest in verbaüd met de herverkaveling. Dr. J. Huizinga vertelde ons over opgedolven geraamtes, de heren BraatTrimpe Burger en Renaud, allen deskundigen van de eerste rang, verklaarden de vondsten te Burgh, op "Brabers", te Renesse en te Oosterland. In 1955 belegde de Oudheidkundige Dienst te Amersfoort zelfs een symposion in Zieriksee, waarbij vier van de zes sprekers leden van Stad en Lande waren, 's Avonds spraken de directeur dr. P. Glazema en de heer Renaud nog over de beschilderde grafkisten in de kerk van Aardenburg en over oude kasteelvormen. Het volgende jaar behandelde dr. Glazema de vermaarde voorhistorische bouwsels te Stonehenge in Zuid-Engeland. In 1962 gaven de heren Kortenbout van der Sluis en Overweel een overzicht van de visserij naar voorhistorische botten in de OosterscheldeVerder zijn nog te noemen de interessante lezingen van dr. P.J. Meertens over Schouwse persoons- en familienamen, van drs. J. Kegge over het Zierikzeesche Poorterboek en van dr. A, de Vin over het Schouwse dialect. Prachtige dia's en films werden vertoond door de heren Ten Kate, Hack, Van Ast en door de Belgische dokter Verhoeven. - Een -

Stad en lande | 1964 | | pagina 6