- 6 - Een bijzonder gelukkige greep bleken de jaarlijkse excursies, waarmee we in 1946 begonnen zijn. We bedoelden daarmee de aandacht te richten op de karakteristieke schoonheid van het eiland. Het beproefde schema was en is aankomst in de ochtend, ontvangst door het gemeentebestuur met een kopje koffie, korte voordrachten over de geschiedenis of over belangrijke gebouwen ter plaatse of over het landschap, daarna gezamenlijke koffiemaal tijd en 's middags bezichtiging van de merkwaardigheden. Ons eerste doel was de smalstad Brouwershaven. Daarop volgden, Renesse, Dreischor, Burgh, Seroos- kerkeHaamstede, Nieuwerkerk-Oosterlandnogmaals Burgh, Brouwershaven. In 1956 zochten we het eens buiten het eiland te Veere, gevolgd door Tholen, Toen weer achtereenvolgens Haamstede, Noordgouwe-ZonnemaireRenesse (in slot Moermondi), Ouwerkerk, Aardenburg, Bergen op Zoom. Voor deze excursies, bestond steeds grote belangstelling en er heerste een bijzonder prettige sfeer. Ook de pers besteedde er veel aandacht aan. Het is misschien hier wel de plaats om vast te stellen, dat wij van de kranten, en speciaal van de Zierikzeesche Nieuwsbode, altijd veel steun ondervonden hebben. Er verschenen uitgebreide verslagen, vaak met foto's verlucht, en de kolommen van de krant stonden open voor onze ingezonden stukken. De redactie uitte zich trouwens dikwijls in aan onze opvattingen verwante zin. Aan deze publiciteit is stellig in hoge mate te danken dat Stad en Lande een begrip is geworden in onze samenleving. Van het verspreiden van geschriften is niet zoveel kunnen komen wegens de hoge kosten, die daaraan verbonden zijn. V/ij gaven een boekje uit van wijlen de bekende archivaris P.D. de Vos over de "Stadspoorten van Zieriksee", gevolgd door een boekje over "Schouwen en Duivelands verleden". Een soortge lijk werkje over de kloosters van het eiland is niet meer van stapel gelopen. V/ij steunden de uitgave van de beschrijving van Dreischor door ons medelid J.J. Klompe (dit was dan het derde en voorlopig laatste deel van onze "Zandloperreeks") en zonden aan onze leden een overdruk van "De steden van Schouwen" van de hand van de voorzitter en een afdruk van een lezing van de secretaris over de Grote Kerk van Brouwershaven. Het spreekt wel vanzelf, dat wy met veel animo gewerkt hebben aan de voorbereiding van het eeuwfeest van Zieriksee in 1949 Nog altijd bewaren wij plezierige herinneringen aan die zo bij uitstek geslaagde feestweek, die zo sterk de aandacht richtte op de historische schoonheid van ons stadje. Veel moeilijker dan dit propagandistische werk, waar wij met enige vol doening op mogen terugzien, was het tegengaan van afbraak of van onoordeel kundige veranderingen van gebouwen of landschappen. In de eerste plaats werd in de regel niet naar onze mening gevraagd, zodat wij van de feiten vaak pas - kennis -

Stad en lande | 1964 | | pagina 7