Bovendien is de grond waarop de gebouwtjes staan inmiddels veel te hoog in prijs geworden. Haams tede Op 11 maart 19ö5 werd door mevrouw Geuze-otarke de nieuwe Prot. Chr. Huishoudschool "I)e bchutse" officieel geopend. De school is gebouwd naar het ontwerp van het architectenbureau P.D. Stuurman te Waddinxveen. Het onderzoek van de verdwenen vleugel aan de westelijke zijde van het kasteel Haemstede werd voortgezet. Deze flank bleek op een merk waardige wijze versterkt te zijn. De zware buitenmuur wordt over regel matige afstanden door diepe nissen onderbroken, waarin kleine vuur monden zullen hebben gestaan. Het woongedeelte had zijn eigen muur, zodat tussen de buitenmuur en de woonruimten een gang ontstaan was. In de tweede helft van november zijn de onderzoekingen op het terrein van het kasteel voorlopig afgesloten. Nadat in de werkput ten oosten van de 13e eeuwse woontoren reeds herhaaldelijk Romeinse scherven en brokken tuf waren gevonden, kwam tijdens de laatste week van de afgelopen opgravingsperiode een stuk Romeins muurwerk aan het licht. Het is voor lopig niet te bepalen waartoe dit muurwerk heeft behoord. J.G.N. Renaud. (Overgenomen uit NwsBull. KNOB., jrg. ^rJ 1964kol. 311 en jrg. 18 (1965), kol. 6). Boerderij en Monument.- Met tekening van Kiestra en foto's van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. In 1961 telde ons land ruim 160.000 landbouwbedrijven met bedrijfs- gebouwen, waarvan straks een klein gedeelte - misschien niet meer dan één procent - op de definitieve lijst van beschermde monumenten zal worden geplaatst. De Monumentenwet-1961 zegt, dat de boerderij voor tenminste 50 jaar moet zijn gebouwd en van algemeen belang moet zijn wegens haar schoonheid, haar betekenis voor de wetenschap of haar volks kundige waarde. Van de grootste betekenis zijn de boerderijen, welke voor 1860 werden gebouwd. Een kleine brochure, getiteld Boerderij en Monument, die werd uit gegeven door het Landbouwschap en de Ryksdienst voor de Monumentenzorg, geeft enige toelichtingen op de monumentenwet-1961 (Stsbl. 200) en wel in het bijzonder ter zake van de conservatie van boerderijen. Als een voudige voorlichtingsbron is deze uitgave van groot belang voor vele eigenaren en pachters van boerderijen, die zullen bemerken, dat hun pand "op de monumentenlijst wordt geplaatst" of deel uitmaakt van een dorps gezicht. Wat het laatste betreft zegt de memorie van toelichting bij het wetsontwerp daarvan het volgende: Tot deze complexen (dorpsgezichten) zullen veelal, behalve een of meer oude gebouwen, waarvan het behoud als zodanig van algemeen belang is, een aantal gebouwen behoren, die, hoewel op zichzelf van geen of geringe monumentale waarde, zo goed passen in het geheel, dat verbreking van deze eenheid een aanzienlijke verarming van het stads- of dorpsbeeld zou op leveren" -3- Dit had het voordeel dat bij het schieten met de kanonnen de kruitdamp niet in het woongedeelte doordrong. Aan de tegenovergestelde zijde werd een begin gemaakt met het onderzoek van het vroeger reeds geconstateerde grafveld, dat uit een joeriode lang voor de kasteel bouw moet dateren. Uitgave Landbouwschap en Rijksdienst voor de Monumentenzorg

Stad en lande | 1965 | | pagina 3