8*20 r STAD EN LANDE mededelingenblad van de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland opgericht 1939 Secretariaat: Meelstraat 8 Zierikzee, tel. 0111 0-31 51 Augustus 1968, nr. 8 Be stuur P. van Beveren, J. L.Braber, A. A. van Eeten, Mr. A. Gast, D. D.W.J. Kas telein, W.H.Keikes, MrW. P. Martens, S. P. Moelijker, J. Viergever (penningmees ter), W. P. de Vrieze jr en Dr. J. J. Westendorp Boerma (voorzitter). De vereniging stelt zich ten doel de bevordering en het behoud van de stedelijke en landelijke schoonheid in de meest uitgebreide zin op Schouwen-Duiveland (artikel 2 van de Statuten, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 15 juli 1968, nr. 67. Bijvoeg sel NedStaatscourant 26 september 1968, nr. 188). LEDENVERGADERING DINSDAG 19 MAART 1968 te ZIERIKZEE In zijn openingswoord haakte de voorzitter in op een ingezonden stuk in de Zierikzee- sche Nieuwsbode, waarin beweerd werd dat wij "zonder meer stelling nemen tegen elke vorm van vernieuwing in het maatschappelijk en economisch leven"(ü) en onder streepte hij voor de zoveelste maal dat wij ons enkel verzetten tegen aantasting van zaken die mooi of historisch merkwaardig zijn. Hij gewaagde van geruchten over straatverbredingen in Zierikzee, die de verhouding tussen hoogte en breedte zouden kunnen verbreken en het intieme en verrassende karakter van de Zierikzeese bebou wing zouden kunnen schaden (naderhand plaatste de redacteur van de Nieuwsbode hierover rake opmerkingen in het nummer van 3 mei 1968). Zo zou ook vervanging van de stoepen door eenvormige trottoirs een grote verarming van het stadsbeeld beteke nen. Tegen feestverlichting van de winkelstraten in de donkere wintermaanden hebben wij geen bezwaar, maar wel tegen het permanente karakter daarvan, zodat ornamen ten, anders dan b. v. in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, het hele jaar door het zicht op de gevels belemmeren. Daar ondanks een marathonvergadering op 13 december 196jf, bijgewoond door 4 ge wone leden en 7 bestuursleden, de behandeling van het nieuwe huishoudelijke regle ment niet geheel voltooid kon worden, moesten nog de door enige leden voorgestelde artikelen 14 en 15 besproken worden. Tegen artikel 14 had het bestuur overwegend bezwaar, omdat men daardoor al te zeer in zijn bewegingsvrijheid zou worden be perkt bij het verwerven of verkopen van onroerende goederen. Artikel 15 (nu 14) werd aangenomen. Het jaarverslag van de niet aanwezige secretaris werd goedgekeurd. Bij monde van de heer Ir. J. L. van Sloten adviseerde^ de kascommissie, bestaande uit de heren Van Sloten en TBvan der Straaten, tot decharge van de penningmeester, hetgeen ge schiedde. Het volgend jaar zullen de heren Van Sloten en H. A. der Weduwen de be scheiden nazien. Op voorstel van het bestuur werd de heer P, van Beveren te Zierikzee, bestuurslid sinds de oprichting, die vooral als secretaris veel voor de vereniging heeft gedaan, tot eerste erelid benoemd. De voorzitter betreurt het dat de heer C. Postma de functie van secretaris moet neer leggen, omdat hij met ingang van 1 april de functie van chartermeester bij het hoog heemraadschap Delfland zal aanvaarden en ons dus na amper 4 jaren verlaat, nu hij juist goed ingewerkt is. Hij heeft moeite noch tijd gespaard om de administratie van Stad en Lande keurig in orde te brengen. Zijn stiptheid zal moeilijk geëvenaard kun nen worden. Ook het Mededelingenblad is te danken aan zijn initiatief. Zijn opvolger als archivaris en als conservator van het museum, de heer W.H. Kei- kes, werd in zijn plaats in het bestuur gekozen. De heer Keikes, pas uit het hoge noorden van Friesland (Dokkum) hier aangekomen, was echter huiverig het secreta riaat voor zijn rekening te nemen. De voorzitter belastte zich voorlopig met deze werkzaamheden, met assistentie van andere bestuursleden. De vergadering sprak zich met overtuiging uit voor het behoud van de Varreput. Be-

Stad en lande | 1968 | | pagina 1