sloten werd een oorkonde te ontwerpen voor personen die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt voor het behoud of de bevordering van stadsschoon of landelijk s choon. Op voorstel van het bestuur werd besloten de excursie in juni te richten op ons na buureiland Goeree-Overflakkee Na de pauze was het woord aan de heer WE. P. van IJsseldijk uit Goes, die aan de hand van geprojecteerde afbeeldingen vertelde van zijn historische naspeuringen be treffende oude Zeeuwse Boerderijen. Een deel van zijn bevindingen heeft hij neerge legd in artikelen in het Zeeuwse Landbouwblad. Er blijken nog vele merkwaardighe den te zien, zoals b. v. de Reigersburg te St. Maartensdijk met ovale vensters, her innerend aan reiger-eieren. Spreker toonde zich beducht voor het voortbestaan van enige boerderijen met tegelkamers bij Borssele, die door het Sloe-plan bedreigd worden. Hij onderscheidde drie hoogtepunten in de tegelbakkerij: de Perzische, de Spaans-Portugese en de Nederlandse tegels (sinds 1500). Begonnen werd met vloer tegels en pas later kwamen de wandtegels ter versiering met alle mogelijke motieven. Ter illustratie had spreker enige tegels meegebracht, die aangevuld met fraaie exem plaren uit de verzameling van de heer J. W.Berman te Zierikzee. EXCURSIE NAAR GOEREE-OVERFLAKKEE OP 22 JUNI 1968 Negen en zestig deelnemers, waaronder leden uit Amerongen, Heemstede, Rotter dam en St. Maartensdijk, bestegen te 9 uur de beide autobussen die ons eerst via de Grevelingendam en verder over binnenwegen langs het haventje van Oude Tonge naar de fraai gerestaureerde kerk brachten (gebouwd omstreeks 1500, torenspits van 1967). De koster, de heer W. Koert, vertelde iets over de geschiedenis van de kerk, waarop de heer Braber enige aanvullingen gaf (grafzerken in het koor, schildjes van de schuttersgilden Sint Joris en Sint Sebastiaan aan de lichtkronen). Sommige nieuws gierigen drongen door in de merkwaardige "crypt" aan de noordzijde. De organist, de heer Bas Wijnands, bespeelde het nieuwe Frobeniusorgel en gaf daarop enige toe lichting Vervolgens reeds het gezelschap naar Ooltgensplaat. Op het raadhuis van 1618 wer den wij bij ontstentenis van de burgemeester ontvangen door de wethouder, de heer A. de Vos, die iets over de geschiedenis meedeelde. In het fort Prins Frederik, dat oudtijds de vaart door het Volkerak bestreek, werd koffie gedronken. Daarna weer per bus via Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet naar Goedereede, waar in de Gouden Leeuw de koffietafel wachtte. In dit huis zou pastoor Adriaan Florisz. (1459 - 1523) gewoond hebben, die de enige Nederlandse paus zou worden. Na de maaltijd wandelden we om de. imposante toren (gebouwd 1466- 1512), die tot 1912 als vuurto ren heeft gediend, en genoten van de heel bijzondere sfeer om het haventje. Te Sommelsdijk werd het streekmuseum bezocht, bijzonder aardig ingericht in een paar aan elkaar grenzende oude huisjes. Er was zeer veel merkwaardigs te zien. Na de thee in hotel Jacobi aan de haven van Middelharnis ging de rit via Herkingen (typische visbank, waar in de Franse tijd het rood-wit-blauwe vaantje gehandhaafd bleef) en Nieuwe Tonge (blik op de gerestaureerde kerk van omstreeks 1500) weer huiswaarts. Tegen half zes was het gezelschap terug in Zierikzee. Tot het welslagen van deze tocht, heeft vooral bijgedragen ons bestuurslid dokter Braber, die geboren is in Stad aan 't Haringvliet. DE VARREPUT Op lmei werd het bestuur uitgenodigd tot een bespreking met het college van B. en W. van Zierikzee naar aanleiding van enige opmerkingen, die op de ledenvergadering van 19 maart gemaakt waren. Het gemeentebestuur meende dat lichtvaardig gesproken was over verbreding van de Ravenstraat en van strubbelingen bij de verbouwing van een winkelpand aan de Mol. In beide gevallen werd ontkend dat de uitgesproken ver moedens op waarheid berustten. Ter sprake kwam ook de Varreput. Het blijkt lastig te zijn voor grote autobussen om van de Balie komend de Weststraat in te draaien. Dit bezwaar zou door verlegging of versmalling van de Varreput kunnen worden opgeheven, maar het is de vraag, of daardoor niet het karakteristieke aspect zou worden aangetast. De Varreput is al. te zien op de oudste stadsplattegronden-van Zierikzee, getekend omstreeks 1560 door Jacobus van Deventer. Waarschijnlijk is de put nog vele eeuwen ouder (het omringen de muurtje is natuurlijk herhaaldelijk vernieuwd, het laatst in 1815). De put heette oorspronkelijk de "vulwelle of "volwelle omdat de vollers, die in de "Voirestrate

Stad en lande | 1968 | | pagina 3