(nu Weststraat) woonden, daarin de lappen laken soepel maakten. Het is dus een herinnering aan de lakennijverheid, die hier sinds omstreeks 1300enige eeuwen lang gebloeid heeft (andere herinneringen zijn de raamstraat en de Wevershoek). Op grond van de uitspraak van de ledenvergadering verdedigde ons bestuur het stand punt, dat de Varreput een uniek historisch monument is, dat waard is behouden te blijven. Zulke typische plekjes dragen tezamen bij tot de toeristische charme van Zierikzee. Het gemeentebestuur heeft daar ook wel oog voor, maar zit met het pro bleem dat de Varreput in vervallen staat verkeert en nodig gerestaureerd zou moe ten worden. De kosten hiervan worden op niet minder dan 60. 000, - geraamd. Zonder rijksbijdrage lijkt een dergelijk bedrag voor een noodlijdende gemeente moeilijk te verantwoorden. PLAN-WEST EN SANERINGSPLAN Ten stadhuize heeft ter inzage gelegen het ontwerp van de stedebouwkundigeIr. P.R.H. van Hesik. Het wordt een soort buitenwijk zoals het plan-Malta, maar regel matiger bebouwd. De vorm van Zierikzee wordt er door deze aangroeisels uiteraard niet fraaier op, maar dit is bij toeneming van de bevolking niet te vermijden. De nieuwe wijk blijft door een groenstrook van de stadsgracht gescheiden. Verheugend is, dat de streek bij het Eerste Weegje er nauwelijks bij betrokken is, zodat het van ouds befaamde gezicht op Zierikzee van de Havendijk niet verstoord wordt. Over het plan zelf zullen we ons geen oordeel aanmatigen. Wij hopen dat hier een buurt zal verrijzen, waar het aangenaam wonen is. Het streven van onze vereniging moet geconcenteerd blijven op het bewaren van het karakter van de binnenstad. De aantrekkelijkheid van Zierikzee voor vreemdelingen en ook voor tal van inwoners staat en valt hiermee. Wij zijn dus zeer benieuwd naar het saneringsplan, dat na het plan-West aan de orde zal komen. Hierover is nog weinig bekend. Het rapport van de Stichting Zeeland, geciteerd in de Nieuwsbode van 1 juli, licht wel een tipje van de sluier op, waar vermeld wordt dat 250 woningen in de binnenstad zullen verdwijnen of een andere bestemming zullen krijgen, zodat niet minder dan 825 inwoners naar "buiten de gracht" zullen moeten verhuizen. Dit zou een forse stap betekenen in de richting van city-vorming (binnenstad hoofdzakelijk bestemd voor winkels en kantoren met bijbehorende parkeerplaatsen; de bevolking grotendeels in de buitenwijken). Wij vermoeden dat hierover nog heel wat gediscus sieerd zal worden. GEDENKPLAAT PIE TER CALAND Zoals bekend is Pieter Caland, de ontwerpen van de Nieuwe Waterweg, op 23 juli 1826 te Zierikzee geboren. Alleen was het onzeker, in welk huis dit gebeurd is. Na een uitvoerig onderzoek is de heer C. Postma tot de conclusie gekomen dat het pand Oude Haven 51 het geboortehuis is. Hij opperde de gedachte aan de gevel een bronzen herinneringsplaat aan te brengen. De historische vereniging Roterodamum en de stichting Havenbelangen te Rotterdam verklaarden zich bereid aan dit plan mee te werken. Vermoedelijk zal in september of oktober de gedenkplaat onthuld kunnen wor den. Stad en Lande zal voor ten hoogste 200, - hieraan bijdragen. RESTAURATIES De restauratie van de Sint-Lievensmonstertoren begint nu goed op te schieten. Zuid en westzijde zijn klaar, de noordkant is een heel eind gevorderd en men is aan de oostkant begonnen. De gevels van de Noordhavenpoort aan de stad- en aan de landzijde zijn in oude luis ter hersteld. Het aangrenzende huis, waarin vroeger de directeur van de gasfabriek woonde, is afgebroken en wordt nieuw opgetrokken. De benedenverdieping van het stadhuis wordt herschapen in de grote hal, die in 1550 ontworpen werd. Ingemetselde pilaren zijn aan de dag gebracht, enkele zijn vernieuwd en aan de balkenzoldering ziet men de wapens van de dorpen van Schouwen-Duiveland Hier zullen mettertijd stijlvolle ontvangsten mogelijk worden. Te hopen is dat de soms gehoorde suggesties om let stadhuis "vrij te leggen" niet zullen worden verwezenlijkt, want de bekoring van dit stadhuisberust juist grotendeels in zijn "verborgen" ligging. Wel is wenselijk een restauratie van de prachtige zeventiende-eeuwse gevels aan de overzijde van de straat. Ook het "Tempelierenhuis" hopen wij nog eens hersteld te zien.

Stad en lande | 1968 | | pagina 5