7. de woedende zee opzwiept, al hooger en hooger, tegen de schuddende dijken, hoe fier moet daar dan die Plompe Toren staan, als een onbedwingelïjke 52) held, die den vratigen zeewolf toeroept: "Tot hier toe en niet verder". (wordt vervolgd) 1) De huidige officiële naam is "Koninklijke Nederlandse Toeristen Bond A.N.W.B. 2) Hoewel de meestoof in kwestie niet op Schouwen-Duiveland stond, heb ik, omdat de meekrap vooral op Goeree/Overflakkee en Schouwen/Duiveland werd geteeld, toch een onderzoek ingesteld naar de juistheid van de bewering van de heer Haspels. Daarbij is mij gebleken, dat deze meestoof inderdaad in I9IO/I9H nog in werking was en dat zulks, in tegenstelling tot wat tot nu toe werd aangenomen, tot ongeveer 1906 ook nog het geval is ge- weest met de meestoof, welker gebouw thans nog onder Kapelle aan de weg Zierikzee-Nieuwerkerk staat. Zelfs in 1913 werd op Duiveland nog mee krap verbouwd, die echter in een meestoof te Ouddorp werd verwerkt. Mis- achien vind ik later nog gelegenheid hierop uitgebreider in te gaan. 3) De Rotterdamse waterweg was in 1871 voltooid. if) De heer H. bedoelde: "Doen we dit verrukkelijke eiland niet te kort door het in Brouwershaven binnen te gaan?" 5) Ook thans nog is Brouwershaven, met name in het winterseizoen, verre van levendig, maar in de zomer zijn er thans reeds vrij veel toeristen: de toeristenstroom zal ongetwijfeld nog toenemen als het Grevelingenmeer voor de watersport beschikbaar zal komen, 6) Dit standbeeld voor "Vader Cats" is in 1829 opgericht: het is een schep ping van de Gentse beeldhouwer Philippe Parmentier (geb. nabij Nijvel 1787, overl, te Gent 1851). Het was na het in 1622 onthulde standbeeld van Erasmus in Rotterdam het tweede standbeeld in Nederland. Twaalf jaar later, in l8ifl, zou het standbeeld van de Ruyter te Vlissingen wor den onthuld, een schepping van beeldhouwer Royer, maar dat eerst sedert 189/ op zijn huidige plaats staat. 7) Het is mij, eerlijk gezegd, niet duidelijk, wat Haspels met deze woorden bedoelt, Is iemand anders soms slimmer dan ik? 8) Reeds de eerste maal dat ik, jaren geleden, Brouwershaven bezocht, maak te dit plein op mij de indruk vroeger groter te zijn geweest. Dank zij een mededeling van Mr.A.Gast te Brouwershaven heb ik bemerkt het toen a.h.w. intuïtief aan het juiste eind te hebben gehad: de haven heeft vroeger doorgelopen tot de plaats, waar thans de muziektent staat en ook het standbeeld van Cats heeft vroeger zuidelijker gestaan. 9) Ik ben het niet eens met dit enigszins denigrerende verkleinwoord: integendeel maakt het stadhuis juist de indruk te groot te zijn voor de kleine smalstad. Het Brouwershavense stadhuis wordt "behandeld" in het aardige boekje "Langs Zeeuwse Monumenten" van de hand van Ir.H.de Lus- sanet de la Sablonière, blz. 18: inmiddels is met de broodnodige restau ratie van het gebouw een aanvang gemaakt. 10) Ook voor een beschrijving van deze kerk verwijs ik mijn lezers naar het zojuist genoemde boekje, blz, 31/33. 11) Deze betonning heeft in het najaar van 1838 haar beslag gekregen (zie: Mr.G.J.van Oostveen, De economische ontvwlkkeling van Dordrecht 1795 - 1945" Dordrecht, 1945) blz. 84. 12) Oudendijke is de vroegere naam van het dorp, dat wij nu Ellemeet noemen. De oude naam van het dorp, dat de hoofdplaats was van de vroegere heer lijkheid Ellemeet, komt nog voor in de "Bosatlas" van 1910.. 13) De weg van Brouwershaven naar Scharendijke liep dus blijkbaar niet, zoals thans, onder langs de dijk, maar op de kruin daarvan. 14) Bedoeld is: doch-.

Stad en lande | 1970 | | pagina 13