13 16 17 18 19 20 21 22 23 25 26 27 28 29 30 31 32 33 33 35 8. Een eigenaresse heeft Moermont nooit gehad, ook niet omstreeks 1910. De heer JVriesendorp van Renesse te Epe deelde mij mede, dat zijn vader Moermont in 1910 heeft gekocht van Mr.F.van der Lek de Clercq, destijds raadsheer bij het Gerechtshof te s-Gravenhage De restauratie-architect van Moermont in 1910/1911 was de heer Joh. Hoogenboom te Renesse, naar wie de Joh.Hoogenboomlaan in dat dorp is genoemd. Geen erg fraai Nederlands! Beter is: "wegschuilt" of "zich verschuilt" De huidige bomenbeplanting van het plein rondom de kerk is van jongere datum. Een grote verbetering zal verkregen worden door de a.s. afbraak van de te kwader ure tegen de kerk "aangeplante" school. Inderdaad was er zestig jaar geleden nog geen tram in Renesse. De tram lijn Brouwershaven-Burgh zou eerst op 1 april 1915 in gebruik worden ge nomen, nadat de lijn Zijpe-Brouwershaven (tegelijk met de lijn Steenbergen- Anna Jacoba) reeds op 30 april 1900 in exploitatie was genomen. Zonder dat hij zulks uitdrukkelijk zegt staat het wel vast, dat de schrij ver op zijn fietstocht van Renesse naar Haamstede de Ho(o)ge Zoom moet hebben gevolgd, die toen de enige verbinding tussen deze beide dorpen vormde: de huidige provinciale weg toch, dateert eerst van kort voor de tweede wereldoorlog. De spelling blinkert laten wij gaarne voor rekening van de heer H. Binnenduinen in de betekenis, die wij nu aan dit woord hechten, n.l. die van landinwaarts gelegen duinen, niet evenwijdig aan de eigenlijke duinem, zijn er tussen Renesse en Haamstede in het geheel niet en ook zijn de "echte" duinen tussen deze beide dorpen zo smal, dat er nauwelijks van binnenduinen in de zin van de heer H. te vinden zijn. Ook van een ongerept duinlandschap kan tussen Haamstede en Renesse rn.i. nauwelijks gesproken worden. Van het door de schrijver bedoelde "goede", n.l. bloembollenvelden is nu geen sprake meer, wel van "campings" en dergelijke, waarvan er wer kelijk langzamerhand te veel komen. De thans (hoe lang nog?) met kastanjebomen beplante Noordstraat was tot ongeveer 1910 dus blijkbaar met olmen beplant. De huidige beplanting schijnt enige jaren na de eerste wereldoorlog te zijn geweest. Deze logeerpartij moet wel in het nog thans bestaande hötel Bom hebben plaats gehad, dat toen het enige hotel ter plaatse was. Hier spreekt de schrijver zich zelf tegen, want juist heeft hij gezegd, dat Haamstede zonder zijn olmen Haamstede niet meer is! Voor de kerk verwijs ik de lezer naar blz. if8^/385 van de vijfde druk van het onvolprezen "kunstreisboek voor Nederland", voor het slot naar het boekje "Langs Zeeuwse Monumenten", blz. 11/13 Ook thans is het slot niet voor het publiek toegankelijk. Hierin zal na de voltooiing der restauratie, althans voor een gedeelte van het slot, verandering komen. De meest ingrijpende verbouwing is wel die van 1680 geweest. In tegenstelling met zestig jaar geleden is thans o.bk het park in de regel voor het publiek gesloten. Bij mijn weten is er thans niet of nauwelijks sprake (meer) van enige wildstand in het park. Deze laan bestaat nog en voert in westelijke richting van het slot naar de Moolweg. Waarschijnlijk is dit het meertje in de binnenduinen ongeveer 250 m. weste lijk van de kerk te Burgh, dat in strenge winters wel eens dienst doet als ijsbaan. De in 18/7 in neo-gotische stijl (men lette op de spitsboogvenstertjes bovenin) gebouwde vuurtoren staat in het geheel niet op een duin, doch op enige afstand van de duinen landinwaarts. 2-k

Stad en lande | 1970 | | pagina 15