9. 36) De spelling "leeuwrik" is van de schrijver. 37) De heer N.H.Lysen te Westenschouwen was zo vriendelijk mij mede te delen, dat de gagel op Schouwen slechts tijdelijk aangeplant is geweest en kunst matig in stand is gehouden in de nabijheid van het slot Moermond en dus in het hier beschreven duingebied niet voorkwam. 38) Ook alweer dank zij een vriendelijke mededeling van de heer Lysen kan ik mededelen, dat een lieuw hetzelfde is als een scholekster. 39) Bedoeld wordt: "van naderbij" of: "nader". 40) Stijl-Tante Bet je! 41) Thans liggen deze duinmeertjes verscholen in de sedert bijna een halve eeuw ter plaatse aangeplante domeinbossen. 1+2.) Thans nog staan er vruchtbomen langs het laatste stuk van de weg Haam- stede-Burgh en rondom de N.H.kerk te Burgh. 1+3) Pieter, Johannes en David. Hun graftomben zijn bij een bombardement van de kerk op 5 jan. 1945 zwaar beschadigd. 44) Van het "kunstvol" glasraam is thans niets meer over. Dank zij het bom bardement echter heeft de toren echter zijn oude, bij een brand van 1925 verloren gegane sgeelse bekroning teruggekregen! 45) Een germanisme: "übrig". 46) M.i. is de naam Ooster-Schelde wèl juist. Aan de overzijde toch ziet men dikwijls de kustlijnen van Noord-Beveland en Walcheren. 47) Beter: "op zijn hoogst". 48) Ik heb dit citaat van de heer H. niet kunnen "thuisbrengen", doch in de l6e-eeuwse kronieken van Boxhorn en van Reygersbergh staat iets der gelijks. 49) In 1953 is er in die inham nog oen inham bijgekomen in de vorm van het z.g. "gat van Schelphoek". Hier is Schouwen "op zijn smalst" n.l. slechts 75 00 m. 50) In deze opsommine vergeet de schrijver de dorpen Weldanme (bij Zierikzee) en het N.B. door hem zelf even verderop genoemde Koudekerks. Het laatste door hem genoemde dorp heette overigens niet St.Arendshoven, doch St. Arendshaven. 51) In 1953 zou blijken, dat de schrijver hier, zonder er zich overigens van bewust te zijn de juiste woorden "naar het schijnt" heeft gebezigd. Bij de ramp van dat jaar toch bleek, dat de door hem "onneembaar" genoemde verschansingen dat slechts schijnbaar waren. 52) Beter dan "onbedwingelijk" is "onbedwingbaar", maar dit adjectief wordt als het personen betreft bijna steeds vervangen door "onoverwinnelijk". Verheugende mededeling! Door de aanmelding als lid van dhr.N.van Langeraad uit Zevenhoven heeft Stad en Lande voor het eerst in zijn bestaan méér dan 300 leden, n.l. 301

Stad en lande | 1970 | | pagina 17