3. Als wij binnenkomen, treft ons de lange, smalle gang met de uitgesleten plavuizen. De beide voorkamers hebben nog hun volkomen gave oude, houten betimmering en mooie houten balkenzoldering. De linker, tevens grootste kamer heeft twee bedsteden met gemetselde gewelven erboven en daartussen de goed gevulde spinde. De ene bedstede is opgemaakt in oude Bruse stijl, met het blauw en wit geruite sloop en de rood en zwart gestikte deken. De echte houten "kribbe" hangt nog in de bedstede. Het hoogtepunt van de ze kamer is wel de prachtige collectie sieraden, in bruikleen afgestaan door de heer J.de Bree (met medewerking van de heer M.P.de Bruin), ge ëxposeerd in de tweede bedstede en wel op zwart fluweel, met een zeer fraaie verlichting, die de flonkerende stenen goed doet uitkomen. Verder is deze kamer ingericht met oude meubels en een sleekachel, waarbij een echtpaar in Bruse dracht aan de tafel zit en de oude sfeer goed weergeeft. De rechter voorkamer wordt bijna geheel in beslag genomen door de unieke meekrap-verzameling van de heer C.J.Keur te 1s-GravenhageDeze collectie, die terecht de bijzondere belangstelling geniet van het Openluchtmuseum te Arnhem, bevat vrijwel alles wat met de meekrapteelt, - bereiding en - han del te maken heeft. Wij zien er de verschillende soorten meekrap, de z.g. monster-bus en strijker, vele mooie platen van de drie mee (krap) stoven, die Bruinisse rijk is geweest, schilderijen, geschilderd met meekrapverf, het kiemenzetten, de plant, de rode wortels, waaruit de verf werd bereid en zelfs een meekrapploeg uit Bruinisse. Vele oude prentbriefkaarten, gedeeltelijk afkomstig uit het Documentatie centrum voor het Zeeuws deltagebied te Middelburg, zorgen voor een zeer grote belangstelling der bezoekers. Achter in het aangebouwde "zomerhuis" zien we de fraaie deuren bij de bedsteden met<" de bekende groene gordijnen. Aan een grote oude tafel zit op een van de "Mechelse" stoeltjes een oud Bruus vrouwtje in costuum aardappels te schillen. Vermeldenswaard is nog het achtererf met het bleekveldje, het sttaatje met de oude plavuizen en de welput. De keuken werd ingericht met rood-aardewerken testen en potten, een tobbe, een mangel, enz. Het museum is uitsluitend des zomers te be zichtigen na mondelinge of telefonische aanvrage ter gemeentesecretarie, gevestigd in het raadhuis aan de Molenstraat 2Zf, tel. 01113 - 251 en 252. SCHOÜWEN-DÜIVELAND OMSTREEKS 1910 (I) In 1908 bestond de vereniging, dieswij nu nog plegen te noemen bij haar oude, oorspronkelijke naam, de A.N.W.B. vijfentwintig jaar. Ter viering van dit jubileum werd besloten een boekwerk uit te geven onder de titel "Ons Eigen Land", dat beoogde in woord en beeld een overzicht te geven van het toen nog vrijwel overal ongeschonden stands-, dorps- en landschapsschoon van Nederland, dat in die tijd aan vele Nederlanders nog niet of nauwelijks bekend was. Het verscheen in de jaren 1908 tot 1911 in vier kloeke delem in oblong formaat. In het laatste deel wordt in het eerste stuk een be schrijving gegeven van "Ons Delta-land" en wel door een zekere G.F.Haspels. De A.N.W.B. kon mij geen nadere inlichtingen (meer) over hem verschaffen, maar wij kunnen hem het best aanduiden met de moderne naam free lance-jour nalist. Het deel begint met een reis per boot van Nijmegen naar Rotterdam en daarna komen de verschillende Zuidhollendse eilanden aan de beurt. Van Goeree af en meor in het bijzonder uit de haven van Ouddorp, waagde de heer Haspels, die zijn fiets bij zich had, de oversteek naar Schouwen aan boord van de O.D. 2/+. Hij kwam, zoals wij aanstonds zullen zien, aan te Brouwers haven: van dammes, die Flakkee met Duiveland en Goeree met Schouwen zouden verbinden, droomde zestig jaar geleden nog niemand: Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland waren nog "echte" eilanden en wie van het ene eiland naar het andere wilde gaan, moest van een veerboot of van een schip ge bruik maken.

Stad en lande | 1970 | | pagina 5