10) Bruso visschersvloot geheel gemotoriseerd is kan aan de verplichting de letters en cijfers in het zeil te voeren bij gebrek aan zeilen moei lijk worden voldaan. AO) Blijkens wat hierover staat te lezen op blz. 29 van het boekje "Brui nisse, Met vlag en wimpel, 1A68/1A69" door Mevrouw J.C.Rcitsma-d'Ancona is dit huis, dat de oorlog heeft overleefd, omstreeks 1660 gebouwd door Mr.Anthony de Jonge, ambachtsheer van Bruinisse van 1653 tot 1669. Al) Hier hebben wij te maken met een geval van z.g. "deelwoordenjammer Er staat, grammaticaal, dat het schouwspel van Bruinisse naar Zijpe gaan de, den fietser treft, terwijl do schrijver bedoelt te zeggen, dat het schouwspel de van Bruinisse naar Zijpe gaande fietser treft. i+2) De stoomtramlijnen Steenbergen - Anna Jacoba(polclcren Zijpe - Brouwers haven werden nog vóór het einde der 19e eeuw, n.l. op 30 april 1900 in explpitatie genomen. Do verlenging der laatstgenoemde lijn tot Burgh kwam eerst bijna vijftien jaar later, n.l. op 1 april 1915 tot stand. Toen werden tevens de rails uit de dorpskon van Nieuwerkerk verwijderd en liep de tramlijn Zijpe - Zierikzee ten zuiden van die kom. De plannen voor die verlenging dateerden overigens reeds uit 1909! A3) Vele leden van "Stad en Lande" zullen zich met mij wel eens hebben af gevraagd hoe de Anna Jacobapolder en de daarin gelegen buurtschap Anna Jacoba in het tegenover Duiveland gelegen westelijk gedeelte van Sint Philipsland aan hun namen zijn gekomen. Welnu, deze polder en deze "woonkern" zijn zo genoemd naar een dochter van de Middelburgse burge meester Leonard Cornells van Sonsbeeck en Jkvr. Magdalena Ferdinanda Verhey van Citters, de in I808 te Middelburg geboren Anna Jacoba van Sonsbeeck. Zij is op 30 mei I83O in haar geboortestad gehuwd met Willem Frederik del Campo, genaamd Camp. In zijn opdracht en voor zijn rekening werden in 18A7 do tussen het Zijpe en het oostelijk deel van Sint Phi lipsland gelegen schorren van Rumoirt en Nicke ingepolderd, waarbij ook do thans gedeeltelijk nog bestaande Bruintjoskreek van het buitenwater word afgesloten. Hij noemde de toen ontstane polder naar zijn vrouw en later ontstond "vanzelf" de naam Anna Jacoba voor de daarin ontstane buurtschap. Over deze bedijker meer in noot kk) AA) PU "Witte Huis" (zo heette het in den volksmond) was in 1853/185A in de toen zes jaren oude Anna Jacobapolder gebouwd door Willem Frederik del Campo genaamd Camp, gepensioneerd majoor der genie. Hij was een der veertien kinderen (dertien zoons en één dochter) van Willem Petrus del Campo genaamd Camp en Hendrika Weber. Hij is op 3 november 1801 geboren te Loga (in Oost-Friesland) en is op 7 augustus 1879? bijna 78 jaar oud in het "Witte Huis" overleden, dat overigens, volgens een door mij van het gemeentebestuur van Sint Philipsland ontvangen inlichting "offi cieel" Willemsburg heette. Hij woonde toen in den Haag, maar verbleef vaak op Sint-Philipsland, dat toen nog een echt eiland was (zoals het in de toekomst ook weer zal worden). Zijn tweede echtgenote, Anna Jacoba van Sonsbeeck (hij was in eerste echt gehuwd geweest mot Eva Maria Aclriana de Jonge van Zwijnsbergon, met wie hij op 16 juli 1830 te den Bosch was gehuwd, maar die reeds op IA maart 1831 te Helvoirt was overleden) was in 1879 reeds overleden: hij was na haar overlijden gehuwd met Hendrika Post, die hem overleefd hoeft. Willemburg was blijkens een ervan bewaarde foto geen wonder van archi tectuur, maar had toch een zekere allure en het is dan ook jammer, dat het in 1918 is afgebroken (de bijgebouwen zijn eerst in 1969 gesloopt). Omstreeks 1910 was het zich van zijn naderende ondergang nog niet be wust: anders had het niet zo "vroolijk" over den dijk van het Zijpe ge keken naar cle scheepvaart op dat vaarwater. De gegevens voor wat in deze en de vorige noot staat dank ik groten deels aan de in Poortvliet (op Tholon) geboren heer Krijn Goudzwaard, die thans te Goes woont. Hij heeft in de Eendrachtsbode van oktober 1968 een bijdrage over het ontstaan van de Anna Jacobapolder gepubliceerd.

Stad en lande | 1970 | | pagina 10