11) 45) In 1631 was hot S.laak (tussen Sint Philipslancl en Brabant) nog zo breed, dat er (op 12 september) een zeeslag tegen d.c Spanjaarden in kon worden geleverd (en gewonnen!) 2+6) Volgens do kaar-ten ligt de Mosselkreek tussen Sint-Philipsland en Tholen en is zij in het geheel niet afgedamd. Wel is zulks het geval met de gedeeltelijk nog in het eiland Sint-Philipsland gelegen Bruin- tjeskreek. 2+7) Ook de scheepvaart tussen Holland en België (Antwerpen, Gent) gaat door deze "prachtige waterstraat". Over enige jaren zal zij dat niet langer 1 doen, maar gebruik gaan naken van do thans in uitvoering zijnde nieuwe waterweg door de Kreekrakdam en de nog door te steken dan tussen "Flipland" en de vastewal. 2+8) Merkwaardig is, dat men tegenwoordig neestal van "het" Zijpe - spreekt 2+9) Als landrot kan ik nijn lezerossen en lozers zo goed als geen inlich tingen geven over de hier genoemde scheepstypen, maar de Friese tjal ken ken ik toch wol: van de nog overgebleven exemplaren van dit scheepstype wordt gebruik genaakt bij het telken jare in Friesland ge organiseerde "skütsjosilcn". 50) Torens met zadeldaken, zoals die te Oosterland, komen vooral in Friesland en Groningen voor. Behalve deze toren ken ik er buiten die provincies nog 6cn, n.l. die van de N.H.kcrk in het op 1 september j.l. van Zuid-Holland naar Utrecht overgegane stadje Oudewater. Dit zadeldak wijkt trouwens nog iets af van het gewone zadeldak: het is een aan. weerszijden afgeknot zadeldak, dat men wel "wolfsdak" noemt. 51) Dit in 1651 door de toenmalige ambachtsheer van Oosterland, Mr.Johan de Jonge van Oosterland, gebouwde slot, bekend onder de naam "Heeren hof", is in januari 1945 door oorlogsgeweld verwoest. Het is dus nog geen drie ecuwen oud geworden, maar verkeerde toen het werd verwoest reeds lang niet meer in zijn oorspronkelijke staat. Nog geen eeuw na dat het. gebouwd was, n.l. in 1735, werd de bovenverdieping ervan ge sloopt, maar als oen soort compensatie voor dit verlies werd er een kamer aangebouwd, die als "de salon" bekend stond en een zeer fraai stucplafond bezat, dat nog omstreeks 1925 is gerestaureerd. Slechts een eilandje in de nog bestaande slotgracht wijst de plaats aan, waar het "Hoerenhof" bijna drie eeuwen heeft gestaan. Deze gegevens zijn ontleend aan een bijdrage van de heer L.A.Capelle te Oosterland, ge titeld "Het verdwenen adellijk slot "Heorenhof" te Oosterland" in het nummer van 7 juli j.l. van de Zierikzcese Nieuwsbode. 52) Het is jammer voor de heer Haspels, maar de zeskante toren, waar hij hier over spreekt, heeft niet in Ouwcrkerk, doch in Nieuwerkerk ge staan. Hij' is door do Duitsers in 1945 opgeblazen, omdat hij volgens hen als hulpdoel werd gebruikt door de geallieerde artillerie aan de andere zijde van het Zijpe en de Oosterschclde 53) Ik voor mij geloof, dat Zieriksee nimmer een rode heeft gehad, maar zeker weet ik zulks niet. 54) De Noordzee ligt toch nog een vijftien' êt twintig kilometer van Zierik see af: het water, waarover de heer H.van Schouwen naar Noord-Beveland voer, heet voorlopig nog' steeds Oostorschelde. 55) Dit is blijkbaar een purisme voor silhouet, zo genoemd naar de Franse minister Van Financiën Etienne de Silhouette (1709-1767) 56) Beter "landt"

Stad en lande | 1970 | | pagina 11