12) Mededeling Bij wijze van uitzondering is dit het tweede nummer van het Mededelingen blad dat in 1970 verschijnt: het eerste (no.10 in de reeks) verscheen in mei j.l., dit tweede nummer (no.11 in de reeks) nu, oktober 1970. De reden is, dat de Beschrijving van ons eiland, zoals het er enige jaren voor de eerste wereldoorlog uitzag te lang was voor plaatsing in één nummer. In het meinummer kon slechts de eerste helft ervan verschij nen. Het scheen niet raadzaam om met de publicatie van het tweede ge deelte der beschrijving te wachten tot het voorjaar van 1971, omdat de tussen de publicatie van het eerste gedeelte en die van het tweede deel liggende tijd dan te lang zou worden. Vandaar deze twee nummers van het Mededelingenblad in één kalenderjaar. Nagekomen bericht De kans op verdwijning van het zijn omgeving in vrij ernstige mate ont sierende benzinetankstation aan het brede gedeelte van de Breedste- weg te Haanstede nabij "Witte van Haemstede" dreigt een vast pro grammapunt in dit blad te worden. Enige maanden geleden liet het zich aanzien, dat die kans weer kleiner werd, omdat het langen tijd geslo ten geweest zijnde hotel, ten gerieve van welks gasten het bewuste ge bouwtje waarschijnlijk indertijd (mede) is gesticht toch weer open ging, zij het ook in de vorm van een "motel garni", maar nu is ook dit weer gesloten (het schijnt trouwens in de bedoeling te hebben gelegen het alleen tijdens het toeristenseizoen geopend te houden) en de nieuwste berichten wijzen op weer een geheel andere bestemming, die het gebouw van het hotel (motel) zou krijgen. Mocht deze nieuwe bestemming werke lijkheid worden, dan zal aan het voortbestaan van het tankstation in kwestie* waarschijnlijk zo goed als geen behoefte meer bestaan en is het niet onmogelijk, dat het zal verdwijnen. Ook het bestuur der gemeente Westerschouwen, dat onlangs eigenaar van de grond waarop het gebouwtje staat is geworden heeft in deze een- vinger in de pap. Mijn slotconclusie in deze aangelegenheid is nog altijd: "Wait and see". De Breedste?/eg is overigens over de helft van zijn lengte, vrijwel de smalste weg in Haamstede® ZIERIKZEE ZOALS HET- WAS Het boekje, welks verschijning ik in nummer 10 van dit blad reeds aan kondigde, is thans, juist tijdens het aflopen van het zomerseizoen, ver schenen. Het bevat meer dan 150, grotendeels topografische afbeeldin gen en enige oude stadsplattegronden van Zierikzee. De afbeeldingen stammen practisch alle uit het laatste kwart der vorige- en uit de eerste helft van deze eeuw. De soms tot in details (zoals de namen van op de afbeeldingen voorkomende personen van beiderlei kunne) af dalende onderschriften onder de afbeeldingen zijn van de hand van ons bestuurslid dokter J.L.Braber te Dreischor en van ons lid de heer C.P.Pols te Zierikzee. Het boekje laat ons zien, dat Zierikzee welisv;aar in grote lijnen gedu rende driekwart eeuw niet zo erg is veranderd, maar toch in allerlei opzichten niet meer de stad van 75 jaar geleden is. De voornaamste veranderingen (die bijna nooit verbeteringen zijn) zijn natuurlijk een gevolg van de storm- en overstromingsramp van 1953, die o.a. de ver dwijning van veel groen en de verwoesting van tal, vooral kleinere hui zen heeft veroorzaakt. Aan het herstel zowel van het een als van het ander is incidenteel wel iets, maar over het algemeen toch te weinig gedaan. De "buitensingels" van de stad zijn grotendeels onbeplant ge laten en die van de oude omwalling is slechts een flauwe afschaduwing van die van vóór de ramp. Maar er zijn ook door menselijk ingrijpen ver-

Stad en lande | 1970 | | pagina 12