3) Addenda et corrigenda op het eerste stuk der Beschrijving van Schouwen-Duiveland uit - ongeveer 1910, afgedrukt in nummer 10 van het Mededelingenblad. Ten eerste ben ik erin geslaagd de schrijver, Ds.G.F.Haspels, over wie de A.N.W.B. mij destijds geen inlichtingen (meer) kon geven, te "traceren", gro tendeels dank zij een over hem verschenen bijdrage van Dr.C. Rijnsdorp in de jaargang 1968 van het Rotterdams Jaarboekje. Ds.Haspels is een der laatste vertegenwoordigers geweest van het hier te lande in de 19e eeuw zo verspreide genus van predikanten, die zich met min of meer talent en succes ook op hot gebied der Nederlandse letterkunde be wogen: men denke in dit verband aan figuren als Beets "Hildebrand"de Genestet, ter Haar, ten Kate ("J.J.L."), van Koetsveld, Laurillard, enz. Onze predikant dan is op 7 april 186A geboren te Nijmegen als zoon van Fran- ciscus Haspels, meester-metselaar en Wilhelmina Becker. Waarschijnlijk wel na het stedelijk gymn'aslum in zijn geboortestad te hebben bezocht, liet hij zich in 1883 inschrijven als student in de theologie aan do Rijksuniversiteit te Utrecht. Van 1889 tot 1896 was hij Nederlands-Herv. predikant te Colmschate (bij Deventer) en van l8§6 tot 1901 te Kralingen 1). In 1901 nam hij een beroep naar Rotterdam aan. Hier bleef hij predikant tot zijn dood in 1§16. In de lente van dit jaar begaf hij zich voor herstel van zijn gezondheid naar Lochem, maar zijn gezondheidstoestand werd er erger in plaat's van beter. Hij werd opgenomen in het Diaconessenhuis te Arnhem, in welk ziekenhuis hij op 12 december 1916 overleed: hij was nog geen 33 jaar oud. Van zijn vrij talrijke werken noem ik in dit verband slechts de de wel niet op Schouwen-Duiveland, maar wel op Zeeland betrekking hebbende roman in brieven "Stad aan het veer". Met deze stad wordt Tholen bedoeld, dat toen nog geen brug over de Eendracht bezat. Ook moet Ds.Haspels zich bezig ge houden hebben met de studio der Zeeuwse dialecten: van de resultaten van zijn onderzoekingen op dit gebied schijnt de dialectencommissie der Konink lijke Academie van Wetenschappen gebruik te hebben gemaakt. 1) Kralingen was toen - en is nog altijd - een zelfstandige Hervormde ge meente, hoewel de burgerlijke gemeente Kralingen reeds 75 jaar bij Rotterdam behoort. Wild in het park van het kasteel Haamstede. In mijn commentaar op hot eerste gedeelte van de Beschrijving van Schouwen- Duiveland in 1910 in het vierde doel van "Ons Eigen Land" beweerde ik, dat in het park van het kasteel Haamstede thans niet of nauwelijks meer wild voorkomt. Van mevrouw H.H.du Croo-Vogelenzang te Haamstede vernam ik, dat er nog vrij vaak wild een bezoek brengt aan dit park: zij kan zulks weten, omdat zij aan de Kloosterweg te Haamstede woont, tegenover het bij het kasteel behorende park. Collectie De Vos - Van Beveren Behalve een enkele duizenden nummers omvattende boekerij uit het bezit van de dezer dagen overleden oud-conservator van het gemeonte-muaeum te Zierik- zee P.van Beveren verwierf het gemeente-archief tevens een verzameling handschriften, ten dele nog afkomstig van Van Beveren's voorganger, P.D. de Vos 1). Deze verzameling manuscripten bevat o.a. le. Drie handschriften (in één kaft bijeengebonden) betreffende de geschie denis van Zieriksee, 17e/l8e eeuw. 2e. Dagwijzer door J.van der Baan. Deel I (algemeen); deel II (Zeeland): aantekeningen betreffende het schoolwezen in Zeeland.

Stad en lande | 1970 | | pagina 3