5) deel der oude binnenstad van Dordrecht en constateerde daarbij, dat de sa nering" hier .en daar het karakter der oude binnenstad ernstig hoeft aange tast 1) Beter waren de bezoekers" te sproken over nog enkele voorbeelden van geslaag de restauraties, die zij te zien kregen en niet minder over de stille beslo tenheid van de beide hofjes, die zij op weg naar de bus nog te zien kregen, de uit 1625 daterende Arent Naertenszhof en de in eerste aanleg uit 1755 stammende, doch sedert enige koren vergrote Lenghen- of Regentenhof. Hierna besteeg het gezelschap de Zieriksese bus weer en ging langs dezelfde route als op de heenweg, naar uiteraard in omgekeerde richting weer thuis- waarts. Om vijf voor half zeven waren allen, acht uur en vijf minuten na het vertrek, weer in Zieriksee terug, waarna ieder, voldaan over deze geslaagde dag, huiswaarts keerde'. MrJJBeyerman 1) Een waarschuwing voor Zieriksee! SCHOUWEN-PUIVELAND OMSTREEKS 1910 (II) Nog wilder wordt het verderop. Binnendijks een land dat geen land meer is, slikken, broekland, half onder water, dat weer langzamerhand ontgonnen wordt. En dan splitst zich de dijk en omvat enkel water. Dat zijn de Inlagen. Een groot binnenwater, met enkele eilandjes, wit van de Meeuwen. Die hebben hier hun broedplaatsen, mee de mooiste die ik ken in ons land. Dat is een geschit ter van meeuwenwit op en boven het water, dat is een gekrijsch van lieuwen 1) en kok- en mantelmeeuwen, dat is een gezwem en geduikel dier rustelooze prachtvogels - alleen (al) een tochtje naar Schouwen waard. Den dijk verlatende zijn we ineens in het vette land van Zeeland. Akkers kar wei 2) en tarwe wisselen" af mot welige weiden en telkens stappen ons die breedschonkigefïjnkoppigo 3) Zoeuwsche peerden voorbij, een lust om te zien En daar rijst uit het groen dat Zierikzee omhult if), een geweldige kolos, zijn St.Lieven 5) of Monstertoren (van monastcrion, d.i. klooster 6). We ko men de stad binnen door een straatje met lage huisjes 7)5 on staan' ineens op een plein 8) verbaasd voor dezen geweldigen reus. die minachtend den rug keert aan 9) de later gebouwde, wanstaltige kerk 10). Grijs, norsch, in on geëvenaarde majesteit verheft zich de kolos van gothiek boven het gewriemel van boomen 11) en huisjes aan zijn voet. Door Anthony Kelderman 12), den kunstenaar ook van Middelburg's 13) stadhuis en Veere's kerk, in lif54 op gericht lif), zou hij 200 meter 15) hoog zijn geworden, volgens een afbeelding nog op het stadhuis te zien. Hoe rijk moeten töen handel, scheepvaart en visscherij Zierikzee gemaakt heb ben, dat het zulk een werk aandorst! 16) Toen overal, zooals een Oud-Neder- landsch lied zegt: daer vint men, 't sij ook op wat ree, d'Hollander end' de Zeeuw: sy loopen door de woeste zee als door het bosch de leeuw! 17) Aan dien rijkdom herinneren ook het stadhuis, met nog een stuk van een belfrood 18), en hot Gravensteen, nu gedegradeerd tot "het Steen". Ook de poorten: de Noordhavenpoort, evenals stadhuis en Steen, bekoorlijk werk van Vlaamsche renaissance, en bovendien zoo echt een poort, eenvoudig een door gang onder oude huizen door 19), en van buiten forsch gerond tot een bastion; de Zuidhavenpoort, een zware burchtbouw, door haar geestige hoektorentjes en' klokke tor ent je toch sierlijk en luchtig, en door Wiggers 20) zoo karak teristiek geschilderd; en de Nogelpoort, met haar beide slanke spitsen, ge naamd Anna en Maria naar de legendarische bouwsters, zich spiegelend in de breede stadsgracht 21), en door strengen eenvoud haar naam eer aandoende. En niet minder de deftige achttiend'eeuwsche patriciërshuizen op de Oude Haven.

Stad en lande | 1970 | | pagina 5