STAD EN LAN D--E MEDEDELINGENBLAD VAN DE VERENIGING STAD EN.LANDE.VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Oktober 1970, nr. 11. Opgericht 1939 Secretariaat: Bernhardstraat 6, Haamstede. Bes t'u u r J.L.Braber, wnd.voorzitterA.A.van Eeten, mr.A.Gast, D. D.W.J.Kastelein, W.H.Keikes, mr.W.P.Martens, S.P.MoelijkerW.P.de Vrieze jr. leden, F.K.Vos, penningmeester en mrJ.J.Beyerman, secretaris. De vereniging stelt zich tot doel de bevordering en het behoud van stads- schoon en landelijk schoon in de meest uitgebreide zin op het eiland Schou- wen-Duiveland (Artikel 2 van de Statuten. Goedgekeurd bij Kon.Besluit van 19 december 1931, nr. 73. Bijv. Ned. Staatscourant 12 maart 1932, nr. 31) In memoriam Dr. J.J.Westendorp Boerma. Op 16 september 1970 overleed onverwacht in het Rode Kruisziekenhuis onze voorzitter Dr. J.J. Westendorp Boerma, precies drie maanden na ons erelid dhr. P.van Beveren. In 1939 werden verscheidene inwoners van Zierikzee zich er van bewust, dat het vele waardevolle dat in hun stad op architectonisch en historisch ge bied aanwezig was, zo veel mogelijk behouden moest blijven. Zonder enige nood zaak waren reeds verschillende mooie gevels en gebouwen gesloopt, om plaats te maken voc>r nieuwe die van weinig goede smaak getuigden. Nadat aanvankelijk een comité was gevormd werd op 27 februari 1939 het be stuur gekozen van "Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" met als voorzitter Dr. Westendorp Boerma. Tot aan zijn overlijden bleef deze voorzitter van onze vereniging. Wel ruilde hij van 1940-46 zijn bestuursfunctie met de secretaris Mr. W.Nieuwenhuysen, maar wegens gijzeling van de laatste door de bezetter werd Dr. Westendorp Boerma toen tevens tijdelijk voorzitter. Toen na de oor log dhr. P.van Beveren het secretariaat ging beheren, kon dhr.Boerma zich weer geheel aan het voorzitterschap gaan wijden. Reeds op 17 mei 1939, toen het Mosselpoortje - het enige gebouw te Zierik zee in Delftse stijl - instortte werd het bestaansrecht van "Stad en Lande" nogmaals aangetoond. In 1946 vroeg men zich af of "Stad en Lande" nog wel reden van bestaan had, omdat de overheid zo .veel meer dan vroeger de doelstellingen van onze vere niging ging nastreven. Onder de stimulerende leiding van de voorzitter kwam "Stad en Lande" echter tot nieuwe bloei. Jaarlijks werd een excursie geor ganiseerd, aanvankelijk naar diverse gemeenten op Schouwen-Duiveland, daarna, toen de reisgelegenheid gemakkelijker werd, naar plaatsen buiten het eiland. Verder kregen behalve grotere objecten (restauratie Sint Anthonieshofje) ook kleinere de aandacht: poortjes, deuren, stoephekken en hoefstallen. Het gehele eiland werd bouwkundig en landschappelijk onder de loep genomen. Al deze activiteiten - niet alleen kritiseren, maar vooral ook het leveren van positieve bijdragen - vonden plaats onder de bezielende leiding van onze bij uitstek deskundige voorzitter Dr. Westendorp Boerma. Het zal moeilijk zijn om een gelijkwaardige opvolger te vinden, iemand met zo veel ervaring en met een zo weloverwogen oordeel. JLBRABER

Stad en lande | 1970 | | pagina 1