pure fantasie beschouwd worden. De afstand van het toen nog veel kleinere Zieriks-ee tot aan de Gouwe, waar de strijd plaats vond, zou zelfs met luid sprekers niet overschreeuwd kunnen worden. Ettelijke Vlaamsche schepen verlieten de slagorde en ontkwamen over de (Ooster)-Schelde en over zee naar Vlaanderen; en velen van de Vlaamsche belegeraars van Zieriksee braken het beleg op, en ontvloden met schepen op dezelfde wijze. De jonge Gwijde van Dampierre, bijgenaamd "van Namen", (ook één van zijn titels) bleef tot het bittere einde met zijn schip doorvech ten, maar zag zich tenslotte genoodzaakt zich aan de Fransche overmacht over te geven. Hij werd gevangen genomen en in gevangenschap afgevoerd naar Frankrijd, alwaar hij in het Louvre werd ingesloten. 11). Jan van Renesse ontving het bericht van de nederlaag in Utrecht, en spoedde zich onmiddellijk met enkele getrouwen naar het Zuiden; maar bij het over steken van de rivier de Lek, in een te zwaar beladen schuit (volgens som mige bronnen, - volgens andere bronnen viel hij in een hinderlaag), verdronk hij, kwam althans om het leven. EPILOOG Met Jan van Renesse ging een der weinige echte voorvechters van de Dietsche zaak heen; hij was niet alleen een hoogst bekwaam strateeg, maar hij was zijn tijd ver vooruit; hij was - zouden we kunnen zeggen een zie ner; zooals de dichter Jacob die Costere van Maerlant vóór hem, en zoo als Jacob van Artevelde nè. hem. 12) De scheepsstrijd op de Gouwe was niet anders- dan een Fransch-Henegouwsche overwinning die, voor eeuwen althans, een einde maakte aan een hoogst-ge- wenschte Noord-Zuid-integratie, die pas onder Karei V verwerpelijk werd. Melis Stoke 13) èn Witte van Haemstede zinken daarbij in het niet. Zieriks-eeeind december 1970 drmrHPSCHAAP noot 4: dr.Leo DELFOS, "Het Avontuur van de Liebaards, 1297-1302-1304. Geschiedenis van een Vlaamse opstand, "omme die defense van den lande". (Lannoo, Tielt, 1952) zie ook: dr.Jos.de Smet, "De Lieve te Damme blootgelegd" (in: "Rond de Poldertorens, Handelingen van de Kring voor Heemkunde en Geschie denis "Sint-Guthago"jg.XI, no.3, sept.1969), bladz.lll. noot 5: Uitgave door dr.W.G.Brill, in: Werken van het Historisch Genootschap nieuwe serie no. 40, 42 (Utrecht, 1885) Een oudere uitgave is die door Balthazar Huydecoper (Leiden, 1772) noot 6: uitg. "Pro Civitate", Collection Hist.série in -8°, no.8.(Brussel, 1966). Ik moge hier-een extra woord van dank uiten aan dr.C.Wyffels Algemeen Rijksarchivaris Brussel, voor zijn bereidwillige nadere toe lichtingen. noot 7: zie: M.Gysseling en P.Bougard, "1Onomastique calaisienne b la fin du XIII siècle" (uitg. door het Instituut voor naamkunde te Leu ven, XIII, 1963, bl.59) 609, 610 655, 656 875-880 zie: Michel Huisman, "Guiot de Namur"(in: Mélanges PAUL FREDERICQ Brussel, 1904)bladz.235"Gui fut conduit en captivité en France et enfermé au Louvre". Aan den vooravond van het vredesverdrag van Athis-sur-Orge (de "Vrede der Ongerechtigheid" zeiden de Vlamingen) 1305, werd de jonge Gwijde van Dampierre vrijgelaten. noot noot noot noot 8: 9: 10 "Rijmkroniek", I.e., vs. id. id, id. vs. id. id. id. vs. noot 12: Over Jacob van Artevelde, "de dictator der democratie noot 13: 'Alg. Handelsblad' een bizonde van donder- leerzaam artikel, uit Brussel, in het dag 8 sept. 1938 (ochtendblad) Over de onzekerheden wie nu eigenlijk de schrijver (of de schrijvers) is (of zijn) geweest van de "Rijmkroniek van Holland", leze men het werk van dr.H.C.Peeters, "De Rijmkroniek van Holland, haar auteur en Melis Stoke" (Antwerpen, "De Nederlandsche Boekhandel" 1966) - 6 - 11

Stad en lande | 1971 | | pagina 11