Witte, diens zoon Jacob (getrouwd met Clara van Raephorst) en diens kleinzoon Witte, heer van Haamstede, hebben geen ambten ber- kleed en hebben niet gestudeerd. Mr.Pieter de Witte - meer dan twintig jaar jonger dan zijn broer Witte - en diens zoon Mr.Jacob, heer van Haamstede, waren evenals hun vader en grootvader burgemeester van Zierikzee en bewoonden eveneens de Mossel. "De Mossel" was een zeer fraai huis op de Oude Haven, dat helaas enige decennia geleden plaats maakte voor het Sint Cornelia Liefde huis. Het huis werd aan het eind van de 15e eeuw gesticht door de grote reder, burgemeesterszoon Jacob Corneliaszoon de Huybert, ge trouwd met Johanna van Haamstede, dochter van Witte 11+97) en Maria van Cruyningen. Karei V logeerde er in 15^0 en verklaarde, dat hij - befaamd gastronoom - zelfs in Spanje en Italië nooit "zoe ter en delicater" meloenen had geproefd. Een dochter de Huybert trouwde met Mr.Quintijn Weijtsen, raadsheer in het Hof van Holland. Dochter Weijtsen werd de vrouw van Jacob de Witte. Zo kwam het huis de Mossel in de familie de Witte, Prins Willem van Oranje logeerde er in 1972. Vervolgens in 1576 Christoffel de Mondragon Mr.Jacob de Witte, die Haamstede in 1679 kocht, was getrouwd met Jacoba van Orliens, Haar moeder, Helena Cats, was een nicht van vader Jacob Cats. Haar zuster, Catharina van Orliens werd in 1664 door de ritmeester de Montaigne geschaakt en naar de vrijplaats Kuilenburg gebracht. Dat kwam de reputatie van de familie niet ten goede. Jacob van Lennep heeft het beschreven in een novelle. In de Franse tijd woonde de generaal baron Due os in de Mossel. Helena Catharina, dochter van het echtpaar de Witte - van Orliens, trouwde met Mr.Iman Mogge. Daarmee maken de de Witte's op Haamstede plaats voor de familie Mogge. Iman's zoon Rutger trouwde met Agatha Wendela Hooft, kleindoch ter van Johan de Witt, de raadpensionaris. Via de families van Kretschmar en Teding van Berkhout stammen Lizekee Dijckmeestor - de Brauw en haar kinderen af van al deze Mogge's, de Witte's, do Witten, de Hybert's en van Haamstede's. Zo blijft de continuïteit ook bij de huidige bewoners van het slot voortbestaan. De relatie van de familie van den Boetzelaer met Haamstede is oppervlakkig geweest. Toch is het interessant - aan de hand van het van den Boetze- laer-boek - enkele bijzonderheden te vermelden. Wessel van den Boetzelaer (zie overzichtstaatwas getrouwd met zijn volle nicht Amelia van Marnix, dochter van de befaamde Philips, heer van Mont de Sainte Aldegonde.. Hij kwam inzake de gevangenneming van van Oldenbarnevelt in conflict met Prins Maurits, Bevriend was hij met Constanten Huygens. Na Wessel volgen drie generaties van den Boetzelaer, die Philip Jacob heten. Philip Jacob I was getrouwd met Anna van der Noot, weduwe van Willem van Nassau la Leek, vice-admiraal van Holland en Westfries land, oudste van de twee natuurlijke zoons van Prins Maurits. Hij was vriend en vertrouweling van Prins Willem II. Na diens dood werd zijn reputatie door de staatse partij onder Johan do Witt gekraakt. Zelfs werd hij verwijderd uit do Hollandse ridderschap. Philip Jacob II was getrouwd met Cornelia van der Mijle, doch ter van Agatha van Raephorst, erfgename van Haamstede. - 9 -

Stad en lande | 1971 | | pagina 17