4) Kraanplein (v.h. D 468) 12, Van God komt al. Kraanplein (v.h. D 470; 16, de Drye Coningen. Oude Haven (v.h. D 476) 4, de Pinas. (Een smal snelvarend schip). Begin 16e eeuw door een lid van de familie de Huybert gesticht, (verm1506) Thans genaamd "Leviticus", waarvan de naam ontleend is aan Le viticus 19, vs 15. "Gij zult geen onrecht doen in het gericht; Gij zult het aangezicht des geringen niet aannemen, noch des grooten aangezicht voortrekken; In gerechtigheid zult gij uwen naaste richten". (Dit onrecht doelde op de niet geheel faire behandeling van de affaire van de heer M.F.C.de Kater door het gemeentebestuur) Oude Haven (v.h. D 493) 42, het Paard in de Wieg. Hier woonde in 1671 Soeteman Aertsse Schouw. (Het embleem "het Paard in de Wieg" is al zeer oud en was het uithangte ken voor een bordeel. De oorsprong is onbekend. Nog in het midden van de 17e eeuw was het aanwezig in de Oude Kerk te Amsterdam in het koor boven de Noorderzijdeur en dagte kende waarschijnlijk uit de 15e eeuw. Het paard lag er, evenals op de uit hangborden, op de rug in de wieg, maar werd gewiegd door een kat en daar naast een ezel op de preekstoel. (Het paard was vanouds het symbool van het heidendom, de ezel daarentegen van het christendom). Nieuwe Haven (v.h. D 497) 147 't Komt al van God. (Pakhuis a.h. eind van het Karsteil) Oude Haven (v.h. D 498) 52, de Drie Granaten. (De naam ontleend aan gra naatappels of edelstenen). Overigens zijn te Zierikzee nog meer namen van huizen bekend, doch de juis te plaats is niet meer na te gaan. Zo b.v.: de Smacke. Genoemd naar een plomp type vaartuig en in 1561 al vermeld. De weverspoel 2, Verrenieuwstraat de Mast; de Appelboom; en aan N.Z. Kerkhof, het Hert, genoemd in 1699. Van later datum de Kieviet; het Lam; het Truweeltje; de Blikken Doos; de Laatste Stuiver; meestal herbergen. Rond de eeuwwisseling was het gebruikelijk zijn zaak of bedrijf een naam te geven; dus niet alleen de herbergen, als b.v.5 de Goede Verwachting, Dam 23; Het Wapen van Schouwen, Varremarkt 2; of daartegenover In Schou- wens Uitrusting; maar ook o.a. de koekfabriek de Zoete Inval, van M, la ter A.A.W.Doeleman op de hoek Maarstr./ Meelstraat; de beschuitgeleifa- briek Zeelandia van H.J.Doeleman in de Witte Eijestraat; Magazijn het An ker, Havenplein 2 van de Wed.Anker Wzn.later A.Corn.Ankerde Stad Parijs, Poststraat 19 van A.den Boer; de Onderneming, L.Nobelstraat 48 van F.Verkaart; de Kleine Winst, K.St.Janstraat 16 van JJ.Smallegange later Verschiere; Meubelmagazijn de Hoop, Nieuwe Boogerdstr. 1 van Gebr. Lokker; en zelfs later in de twintiger jaren; In den Gouden Bril (fraai uithangteken!), L.Nobelstraat 13 van fa.Buijze- Vooren; In 't Nieuwe Papiermagazijn, L.Nobelstraat 14 van P.Ochtman; de Gerookte Zalm, Melkmarkt 4 van R.P.Hogerheijdede Noordzee op de Dam van Gebr.de Oude; de Passende Schoen, Minne broerstraat 52 van J.Moelijker. Het zou zeker aanbeveling verdienen de aloude namen weer op de gevels aan te brengen en wij wekken daartoe gaarne op. J.M.J.Lokker

Stad en lande | 1971 | | pagina 29