5) 1 Over "de maecht van Mechelen" verscheen in de Zierikz.Nieuwsbode van 19 maart 1968 een interessant artikel van ons medelid Dr.Mr.H.P.Schaap 2. De Weverspoel, eertijds in de volksmond bekend als de Noordse Hemel. Hier kwamen voor 't eerst (in 1711 of '12) de Luthersen tesamen om er "godsdienstoefening" te houden. (P.J.AndreaeGesch.der Ev.Luth.gem. te Zierikzee. Bronnen; P.D.de Vos, Zierikzeesche Straatnamen (art. Zierikz.Nieuwsbode 3-6-1933; P.D.de Vos, Zierikzee voor 100 jaar; v.hennep en Ter Gouw, De Uithangteekenseigen aantekeningen. SPAAR DE ZERKEN De Kloosterweg te Noordgouwe, ontleent zijn naam aan het eertijds daaraan gelegen klooster Sion. Dit werd in 1434 gesticht door Jan Lievenszoon en was gewijd aan Sint Jeroen. In 1575 werd het door de Spanjaarden bezet en als gevolg van de hervor ming was het in 1579 reeds zodanig vervallen, dat het puin er van werd ge bruikt om de dijken van Dreischor te versterken. De laatste monnik uit dit Karthuizer klooster, Mr. Jan Pieters van Heren thals, overleed 21 juni 1604 in het Onze-Lieve-Vrouwe Gasthuis te Zie rikzee Enkele jaren na de stormramp van 1953, zou de kloosterweg - in het kader van de ruilverkaveling - worden verbreed. Daartoe moesten twee schamppa- len van de inrit van het terrein van dhr. L.de Vlieger - thans Klooster weg 53 - verdwijnen. Men zou ze als puin gebruiken voor de op te hogen rijweg en één er van was reeds onder de zandlaag verdwenen De heer S .P.Moelijker maakte er de werklieden op attent, dat het twee bij zondere stenen betrof. Hij kreeg toestemming om de palen naar zijn erf te transporteren, waar ze jaren bleven liggen. Het bleken twee helften van één grafsteen te zijn, die in de lengterich-*-- ting was doorgezaagd. Elk deel had omgekeerd in de grond gestaan en deed zodoende op de inrit dienst, als "palimpsest". Het bovenste deel van de grafzerk is erg verweerd, omdat dit jaren ondergronds verbleef. Men kan er nog slechts op lezen; "Hier rust Zetten we de twee zerkhelften naast elkaar, dan is op het onderste ge deelte leesbaar; "Noch leyt hyer begraven PIETER WILLEMS (BOELS?) die sterfde IVe julius An MCCCC ende LXV". Deze steen dekte blijkbaar aanvankelijk het graf van kloosterbroeders van het vlakbij gelegen Sion. Om deze steen te behouden, heeft Stad en Lande hem laten overbrengen naar de Ned.Herv.Kerk te Noordgouwe, waar hij een waardige plaats zal krijgen. J.L.Braber. STAD EN LANDE IN VIANEN, IJSSELSTEIN EN SCHOONHOVEN "Boetedoende voor zijn grootvader, Willem, schonk de thans levende O.Roseboom aan de gemeente Vianen de gehele inventaris van het museum in het stadhuis". Aldus de Heer Baggerman, die de leden van de Vereni ging Stad en Lande van Sch.ouwen-Duivela.nd een explicatie van de geschie denis van de stad en het stadhuis en de regerende geslachten gaf. Begunstigd door fraai weer kan de vereniging op een bijzonder ge slaagde excursie, zaterdag 12 juni j.l., terugzien. Op de heenreis klet terde even de regen tegen de ruiten van de autobus, doch al spoedig klaarde het weer op en in grote perioden konden de deelnemers zich be haaglijk in de zon koesteren.

Stad en lande | 1971 | | pagina 31