6) Na aankomst in en een korte wandeling door het stadje Vianen werden al len om half 11 door de locoburgemeester verwelkomd in het 15e-eeuwse raadhuis, dat met zijn gevel van Namense steen, zijn stenen kruiskozijnen en de kantelen even uit de rooilijn springt. De hijzonder sfeervolle sta tige burger- en raadzalen, waar het door gla.s-in-lood getemperde licht speelde langs korbeelstellen, zwaar eikenhout blanke muren en schil derijen van edelen der geslachten Bredero en Nassau, deden verlangen meer van dit juweel te zien. Vianen kan bogen op een trots verleden. Nog op het Congres van Wenen (1814-'15) bepleitten afgevaardigden van Vianen onafhankelijkheid voor hun stad. Na in het bezit geweest te zijn van het geslacht Beusichem en het toentertijd aanzienlijkste adellijke ge slacht Brederode verviel Vianen met het overlijden van den laatsten Bre^ derode in het midden der 17e eeuw door zijn huwelijk met Anna van Nassau aan haar broeder Johan Maurits van Nassau, den "Brasiliaan" (van het Mauritshuis) In de Burgerzaal trof in het bijzonder het grote schilderij door Vroom (van wiens hand ook het schilderij "De terugkeer van Cornells Hout man" in het Rijksmuseum is) voorstellende de "Intocht van de vloot van Walraven III van Brederode in 1591" met op de achtergrond het silhouet van Vianen. Het deed het orangistisch hart deugd te kunnen constateren, dat alle schepen de oude orange-blanche-bleuevlag voerden. Helaas kleeft aan het oranje-blanje-bleu een partijpolitieke herinnering uit het recen te verleden, doch het vermag het historisch feit niet verdoezelen, dat voornamelijk om practische redenen (de enigszins fletse kleuren zijn op zee op grotere afstand moeilijk te onderscheiden) langzamerhand - ook door republikeinse invloeden - overgestapt is op het rood-wit-bla,uw In de voormalige waterschapszaal bracht de qua.lita.tief (niet quan- titatief) zeer waardevolle, zeer veelzijdige verzameling van het museum de bezoekers in verrukking. Indirect is deze collectie te danken aan de nonchalance van de vroegere burgemeester en presidentkerkvoogd, die in zijn tijd talrijke schatten der Vianense gemeenschap (koperen lichtkronen enz. enz.) verkocht en voor wiens "wandaden" de kleinzoon met zijn gran dioze gift boete wil doen. De kerk, door brand in 1542 verwoest, werd op instigatie van Rei- noud III van Brederode herbouwd. De in aanleg Romaanse toren werd in het midden der 15e eeuw voltooid. Ook het rijzige middenkoor is omstreeks deze tijd ontstaan. Welk een enorme bouwdrift moet de Neder-landen in het midden der 15e eeuw bezield hebben! De kerk vertoont overeenkomsten met de Jacobskerk te s-Gravenhageontwerp van dezelfde bouwmeester Van der Gouw. Merkwaardig is de reeks van dwarsbeuken, elk eindigende met een topgevel. In het inwendige is duidelijk aan de bij de brand gespaard ge bleven kolommen te zien, dat het schip hoger herbouwd is dan het oor spronkelijk was. Veel aandacht werd besteed aan de graftombe van Reinoud van Brederode en zijn gemalin Philippote van der Marck met de beelden der overledenen en een etage er onder het zeer naturalistisch bewerkte beeld van een half vergaan lijk, compleet met wormen. Men was toen met de dood blijkbaar op even vertrouwde voet als tegenwoordig met de "sex". Het stadje Vianen, dat niet geleidelijk organisch gegroeid is, doch volgens een doelbewust nagenoeg rechthoekig plan van een Zuid-nederlan- der gesticht werd, vertoont kenmerken daarvan? van zeer vele huizen ligt de nok evenwijdig aan de voorgevel. Na een voortreffelijke lunch, die velen deelnemers de opmerking ont lokte? "Hoe kan Stad-en—Lande dit alles ook nog van die ƒ.18.bekosti gen?", werd omstreeks 14,- uur IJsselstein bereikt. Daar kon men, dank zij de grote parate kennis van de Heer Mr. Martens van een gedegen expli catie genieten. De kerk met de toren was het doel. De Renaissance-toren, zeer Italiaans van karakter, werd door plaatselijke ambachtslieden gebouwd naar het ontwerp van Pasqulini uit Bologna - echter zonder zijn dagelijkse leiding. De door Hildo Krop, beeldhouwer, in de periode tussen de beide wereldoorlogen gemaakte kapitelen, ter vervanging der verloren gegane

Stad en lande | 1971 | | pagina 33