1850 voor de Nederl.Handel Maatschappij te Zieriksee geboiwde schepen op hun terugweg rechtstreeks naar die stad voeren, omdat daar, voorzover mij bekend, geen veilingen van de N.H.M. werden gehouden. Verder schrijft de heer Lokker nog, dat hij op de lagere school het rijtje: "Reede, Keeten, Mastgat, Zijpe" leerde en dat al deze namen voorkomen op de kaarten van Zeeland, in alle oude drukken van de bekende schoolatlas van Bos. Bij controle bleek zulks inderdaad het geval te zijn en wel op zijn minst tot 1910want op de kaart van Zeeland, voorkomend in de sedert meer dan zestig jaar in mijn bezit zijn de 19e druk van die atlas uit 1910, bleek de naam "Reede" inderdaad voor te komen. In de zich eveneens in mijn bezit bevindende atlas van 1968 bleek do naam op de kaart van Zuid-Nederland niet meer voor te komen: hij moet dus tussen 1910 en 1968 uit die atlas verdwenen zijn. Overigens leerde ik op de lagere school het rijtje van de heer Lokker in omgekeerde volgorde: "Zijpe, Mastgat, Keeten", evenwel zonder de "Reede" (van Zieriksee). Maar de heer Lokker leerde zijn rijtje in Zieriksee en ik het mijne in Utrecht, wat niet alleen de omgekeerde volgorde, maar ook het ontbreken van de Reede in het mijne kan verklaren. Overigens schijnt dit uit het hoofd leren van rijtjes op school niet meer te gebeuren, wat ik jammer vind, daar het toch zeker nut had. De vijandelijkheden tusschen het Huis Dampierre en het Huis Avesnes in Zee land anno 1304) en de rol van Paiedroghe van Calais. Er heeft, tot voor kort, veel wanbegrip bij ons geheerscht in zake de betee- kenis van dezen (ten deele) "broederstrijd" tusschen Vlamingen en Zeeuwsche aanhangers van het Huis Dampierre eenerzïjds, en Hollandsche aanhangers van het Huis Avesnes plus Zieriksee anderzijds, waarbij een Fransche vloot onder den Genuees Grimaldi en den uit Calais afkomstigen Vlaamsch-Artesier Paie droghe ten slotte een einde maakte ten nadeele van do Vlamingen en Zeeuwen (aanhangers van het Huis Dampierre). Ik geloof, dat het zoo tot z'n ware proporties is teruggebracht. Zeer terecht schrijft dan ook Profdr .1H. Gosses op blz. CLVII van het door hem en dr.N.Japikse geschreven "Handboek tot de Staatkundige geschiedenis van Nederland" 1 s-Gravenhage1919: "Men mag hierbij niet onderschei den vaderlandslievenden en "landverraders": een vraag of Holland Holland zou blijven, deed zich niet voor. Er was slechts deze kwestie: wie zou hier regeeren, een Avesnes of een Dampierre. Een moeilijke keus voor de be volking, waarin persoonlijke genegenheid maar weinig kon meespreken". Men verge te daarbij ook niet, dat Zeeland niet was Holland; ook Zieriks-eebehoorende tot Zeeland-beOostenschelde was een Zeeuwsche stad en niet een Hollandsche stad; terwijl Zeeland-beWestenschelde (Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en Tholen) van ouds Vlaamsche leenen wa ren. En de SCHELDE dat wat wij tegenwoordig de Ooster-Schelde noe men, vormde eveneens van ouds, de grensscheiding niet tusschen Hol land en Vlaanderen (maar) tusschen Vlaanderen en het Burggraafschap Zeeland. Met de Heeren van Voorne als erfelijk burggraven van Zeeland. Waaruit de ge volgtrekking valt te maken, dat Vlaanderen, in de vroege middeleeuwen, zich oorspronkelijk heeft uitgestrekt van Normandië tot aan de Bornisse en den Maas-mond. Het Voorspel tot den scheepsstrijd op de Gouwe in 1304 De ellende is feitelijk reeds begonnen ten tijde van graaf Floris V van Hol land. "Beminlijk mensch, naar het schijnt, was hij als staatsmag een warhoofd en liet hij zijn volk slechts burgertwisten na"; aldus reeds C '.Busken Huet, in zijn werk "Het Land van Rembrandt", dl. I, bladz. l/f6. "Wij zien Floris zijn land zoo goed als verkoopen aan een koning van Engeland; zien hem daarna met dezelfde onbesuisdheid dien vorst verraden en het bond genootschap van een koning van Frankrijk zoeken; tot hij ten laatste, wan neer hij door verbeurdverklaringen en trouweloosheden zijne nederlandsche - 2 -

Stad en lande | 1971 | | pagina 3