STAD EW LAHDE MEDEDELINGENBLAD YAW DE VERENIGING- STAD EN LANDE VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Secretariaat: Nieuwe Boogerdstraat 3? Zierikzee. Tel. 01110-2086 Er. 16 Opgericht 1939 april 1973 Het doel van de vereniging is de bevordering en het behoud van de stede lijke en landelijke schoonheid in de meest uitgebreide zin op Schouwen-. Duiveland. Art. 2, lid 1 der Statuten, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 15 juli 1968, nr. 67. Bijvoegsel v.d. Nederl, Staatscourant van 26 sept. 1968, nr. 188. Bestuur: J.L.Braber (voorzitter), Mr. V/.P.Martens (vice-voorzitter) J.M.J.lokker(1e secretaris), E.J.Vos jr, (ie penningmeester), N.H. Lysen (2e secretaris), J.Berman (2e penningmeester), Mevr. C.Reitsma- d'Ancoha, Mr. A.Gast, M.K.Romeijn, Ir. J.L.van Sloten en W.P.de Vrieze, bestuursleden. ZIERIKZEESE STRAATHAMEN Hun oorsprong en betekenis. Straten van Zierikzee worden in de middeleeuwen reeds vroeg genoemd. Melis Stoke, die zeer waarschijnlijk aanwezig was bij het beleg van Zierik zee in 1304 door de Vlamingen, spreekt van geplaveide straten. De namen van de straten echter werden oudtijds niet officieel vastgesteld, doch de "volksmond" bepaalde de namen. Welke namen dan door het stadsbestuur werden overgenomen. Men ontleende namen aan bepaalde personen; lengte of breedte van een straat; oude, in tegenstelling tot nieuwe; lange of korte; stadsuitbreidingen; gebouwen. Voorts aan uithangtekens en namen van huizen, markten, neringen enz. Eerst in 1897 zijn hier de naambordjes van de straten aangebracht. Ze kos ten toen 0,50 per stuk! Zoals bekend ontstond Zierikzee aan een kreek, de Ee. Deze had 2 vertakkin gen: 1e. Van de tegenwoordige Oude Haven, Havenpark, Havenplein,- langs "de brandpad" van de Dam, tussen Post- en Meelstraat, ten Hoorden van de Grote Kerk en vandaar uitlopend op de tegenwoordige Miereweg, verder land inwaarts. Waarvan het gedeelte vanaf de Dam ook wel als "Vliet" bekend stond. 2e. Hoordwaarts, langs de Mol, Schuithaven, tussen Hem en Verrenieuwstraat tussen Rodedorp en Steiltjesstraat, verder Schouwen in. Langs deze kreek en dan vooral langs de eerstgenoemde tak, ontstond de eer ste bewoning. Vandaar dat het oudste gedeelte van Zierikzee rond de tegen woordige toren en kerk was gelegen. Als gevolg van de kerstening ontstonden andere levensgewoonten. Op het con cilie van Paderborn in 784, was door Karei de Grote het verbod uitgevaardigd, waarbij het op straffe des doods verboden werd buiten de' woongemeenschap te begraven. Voortaan moest het hof rondom de kerk daarvoor bestemdworden. Dit had tot gevolg, dat het kerkhof ruime afmetingen kreeg, omdat het tevens een sociale functie had te vervullen. De kerk lag op haar eigen terrein, zo als we dat ook zien in Zierikzee. - Omgeven door een gracht, waartoe wellicht een deel van de kreek werd gebe zigd, later afgescheiden door een muur van de profane wereld, (ie houten kerk 976?), later centraal-bouw (plm. 1050), daarna St.Lievens Monsterkerk) Rondom deze kerk, het kerkhof, dat slechts gedeeltelijk diende als begraaf plaats. Het overig terrein voor de rechtspraak ('s Gravenhof), vandaar de naam Balie; het houden van jaarmarkten (Marktveld), op de naamdag van de patroon der kerk of stad. Nabij of op het kerkhof ook de Latijnse school; hier gevestigd in het St. Lievensstraatj e. KerkhofIn 1308 genoemd, als graaf "Willem III aan de Lombarden het gebruik van zijn stenen huis bij de begraafplaats van dc parochiekerk afstaat. Later, in 1347 is er sprake van een hofstede "an de Zuytside van den kerckhove". Tegenwoordig veelal met de naam Kerkplein aangegeven. Rog tot 1828 werd op het kerkhof begraven.

Stad en lande | 1973 | | pagina 1