3) Inderdaad komen de Slabberts ook in Zierikzee voor. 24 juni 1601 doet Carel Adriaanse Slabbaert j,m. van Brugge ondertrouw te Zierikzee en werd in 1619 Karei Slabbaert geboren. Waar de legendarische werf gelegen was, is echter niet bekend. Op Slabberswerf lag het klooster van de Zwarte- of Cellezusters. (1443 wa ren ze er al). Het eerder genoemde St.Lievensstraatje werd in 1870 nog Zwar te Zusterstraatje geheten. Minderbroederstraat. Genoemd naar het Minderbroeder- of Franciscanerkloos ter, dat daar plm. 1250 reeds aanwezig was. In de volksmond "Bli'ênoek" en sedert de 18e eeuw als Blijenhoek ook wel voor komend. Het oostelijk deel ervan stond bekend als Snuifhoek. ZevengetijstraatHerinnert aan de zeven getijden, de liturgische gebeden van het kerkelijk brevier. Volgens anderen: de herdenkingsdienst, jaargetijde, dat op iemands sterfdag gehouden werd. Hofferstraat. Heette aanvankelijk Koppemeetstraat. Meet hooiland, weiland of zelfs bouwland. Koppe is een voornaam afgeleid van Jacob. De naam Hoffer- straat is eerst in 1932 daaraan gegeven. In de 16e eeuw stonden aan het eind van deze straat enige huisjes ter bewoning van onvermogende vrouwen, door deze familie geschonken. (Hoffer was een bekende Zierikzeese patriciërs familie) Godskamers. Was een liefdadige instelling in 1437 gesticht door Jan Janszoone en Marekijn Oellaerdsd. siin wijff. 13'-huisjes voor behoeftige gildebroeders en zusters van het St.Anna of schippersgilde en het kleermakersgilde). Na de ramp van 1953 helaas gesloopt. In de volksmond "de Schosjes". In 1588 genoemd "de kamerkens bij de schors molen". Oorspronkelijk: Godskamerkensdaar men om Godswille d.w. z. om niet mocht wonen. De plaats waar ze stonden heette in de 15e eeuw Poppemeet. (Poppe voornaam/Poppo)(Meet weiland of hooiland). Eertijds hier aan de rand van de stad gelegen! Watermolen. Weer een zeer oud gedeelte van de stad. In 1220 stond hier al de grafelijke watermolen, die door graaf Willem I als huwelijksgift geschonken werd aan zijn tweede vrouw Maris van Brabant. De watermolen was een getijmolen met onderslagradstaande op een dam. Doormiddel van een sluisje werd bij vloed het water opgehouden, (hier in de Zwemhavenen bij eb stroomde het water weg en bracht het rad in beweging. Het was een korenmolen! (Men denke hierbij aan het maalrecht). (in 1954 was er nog één getijmolen en wel te Rupelmonde/België) Het westelijk deel van de watermolen heette oudtijds Hughe Moreijdshole, d.i. heul van heer Hughe Moreijd. Hij was ridder en burgemeester van Zierikzee in 1307. VerrenieuwstraatDeze was er al in de 13e eeuw. Oorspronkelijk slechts aan de westzijde bebouwd. De oostzijde was de oeverkant van het water (stads rand). Toen dit in de 14e eeuw bebouwd werd kan de naam Nieuwstraat ontstaan zijn. Het zuidelijk gedeelte heette Grote Welle, (stadewaterput)later pomp (Bij de pomp). (Men denke hierbij aan de naburige Vleeshal). Kromme Elleboog. Naar de vorm zo genoemd/ (Vergelijk: Elleboogsteeg in Am sterdam]"! In 1498: Vermieckenhil, dat is: hil of hoogte van Vrouwe Maria. Kan ook zijn: hoog aangewassen grond, daar het eertijds aan de stadsrand was gelegen. Beddeweeg. Deze straat of weg moet er in de 13e eeuw al zijn geweest. De naam betekent "tussen beide wegen", (n.l. Zevengetij- en Verrenieuwstraat Meelstraat. Eertijds Middelstraat, later verbasterd tot Meelstraat. (Ver gelijk: Meeldijk Middeldijk bij Haamstede). 1319 is er sprake van een hofstede (huis) in de Middelstrate. Daarna afwis selend gebruikt, nog tot 1631. (in deze straat de Vleeshal en het stadhuis). Kinderstraat. In de volksmond de Koekinderstraat genoemd, zoals ook de Ze vengetijstraat wel wérd genoemd. Was hier destijds de kalvermarkt? In de 14e en 15e eeuw als Kintstrate voorkomend, later ook wel Stoelstraat geheten.

Stad en lande | 1973 | | pagina 3