6) St.Anthoniesdam. Volgens de Vos, zou ca. '1325 deze dam als 2e dam zijn ge legd. Aanvankelijk 's Heer Thomasdam, tenslotte verbasterd tot St.Anthonies dam. Zwemhaven. Gelegen tussen tegenwoordige Steiltjesstraat en Rodedorp. Het was het laatste nog behouden gebleven stuk van de Zwemhaven. De naam komt in de 15e eeuw al voor. Vroeger ook voorkomend als Vysegat en Vischgat. In 1932 gedempt. Waterpoortstraat. Enige jaren geleden zo genoemd naar de. waterpoort, welke onder de gracht doorliep. De Waterpoort zou plm. 1325 zijn gebouwd. In 1672 was ze zo vervallen, dat de poort werd afgebroken en met de wal gelijk ge maakt en de doorgang met een deur of een valhek afgesloten. Achterweg, nu Steiltjesstraat. Blijkbaar wilde men op een Achterweg niet meer wonen. De naam werd daarom gewijzigd in Steiltjesstraat. De naam is afkom stig van het in de volksmond zo genoemde "Steiltje", in het Slingerbos. (Een op- en aflopend pad tussen de Achterweg en de Grachtweg) De naam werd een 20-tal jaren geleden daaraan gegeven. Rodedorp. Een uitbreiding van 100 jaar geleden (1872). Haar de rode da-ken van de hier gebouwde arbeiderswoningen zo genoemd. Voordien was hier een grasveld met bomen en heette de voormalige "Binnen stoof" naar de in 1793 buiten werking gestelde meestoof "de Lelie"" (Enige stoof binnen de stadswallen) Lange-en Korte Hobelstraat. Ontleent haar naam aan de Hobelpoort of omge keerd. Ghise Nobelsone, die door Melis Stoke in zijn kroniek van 1303 wordt vermeld als bewoner van het slot te Brijdorpe, zou de naamgever kunnen zijn. In 1398 wordt gesproken van een hofstede aan de oostzijde van de Korte No- belstraat. Nobel betekent edel, doch kan ook een eigennaam zijn. Of was er wellicht een huis waar de nobel uithing? (in den Haag kennen we ook een Nobelstraat, afkomstig van de familie Nobel, welke haar naam ontleende aan het muntstuk, de nobel. Als uithangteken ook voorkomend te Delft/Rozenobel/ en Amsterdam/de Gouden nobel.) DriekonibgonlaanDeze naam werd in 1917 door de raad vastgesteld, omdat deze loopt door de v.m. grond van het Driekoningenklooster, dat daar plm. 1430 al stond. In de 15e eeuw was er een Driekoningenstraat aan de oostzijde van de Korte Nobelstraat, waar nu nog een brandpad is. Janne WekkenEen wekken is een doodlopende weg. Een zekere Jan was de naam gever ervan (Komt in 1467 voor). t VrijeGrondgebied oorspronkelijk buiten de stadsomwalling gelegen, dat echter wel tot het stedelijk rechtsgebied behoorde. (Vergelijk: Het Vrije van Brugge, het Vrije van Sluis, de Vrijheid van Leiden). De naam stamt uit het begin van de 14e eeuw. HogemolenstraatIn de volksmond "Achterstraat" genoemd. Een zeer oude straat! In 1304 wordt vermeld een hofstede bij "het hoge molenwerf". In 1466 "die strate bij der hogermole" St.Joostmeet. Oorspronkelijk Meet weide of hooiland bij de rand van de stad. 1554)In de volksmond nog "de Meet" genoemd. TouwbaanWas in de 17e eeuw al in .gebruik. In 1920 opgeheven. lj)e touwbaan (lijnbaan) liep tot aan de Nobelpoort). St.Annastraat. Was gelegen langs de stadsmuur, waar nu ingang van de Wande ling is en liepi evenwijsig aan de tegenwoordige tuinmuur van notaris Kar- sten. Hier was de rosse buurt van Zierikzee. Komt o.a. voor in het "Waar heidboek" (een crimineel register) als "de St.Annastrate daer de gemeene meijskens woenen". Volgens overlevering werden in 1312 hier alle Tempelie ren omgebracht., behalve twee die dien nacht in een bordeel in de St.Anna- straat doorbrachten. De Oude Haven was eertijds dn haven van Zierikzee. Het gedeelte dat in 1872 werd gedempt heette sedertdien Havenplein. In 1891 werd weer een stuk ge-, dempt, dat we nu kennen als Havenpark. Nog heel lang werd de naam Oude Ha ven gebruikt. Tegenover de tegenwoordige Alg.bank Nederland was de z.g. "Sleepkaai" (De naam is in de 18e eeuw al bekend). Het was een vrij steil aflopende sleep-

Stad en lande | 1973 | | pagina 6