4) Vierde generatie Andries I sterft in 1481 en zijn zoon Anthonis I, gehuwd met Amelberga van Heyst zette zijn werk voort, terwijl Rombout (1460-1531) opvolgt in 1516, toen deze torenvoet zoo ongeveer gereed kwam. Van Anthonis, die werkmeester van het hof en voorts stadsbouwmeester van zijn woonplaats Mechelen en Bergen op Zoom was, zijn talrijke werken bekend. Hij had steenhouwwerkplaatsen te Brussel en Mechelen en zal stellig een ver mogend man geweest zijn. Vele malen werd hij vóór of tijdens den bouw van groo- te bouwwerken geraadpleegd. Dit geschiedde in de Middeleeuwen regelmatig, ook wanneer men een goeden bouwmeester in dienst had, hetgeen verklaarbaar- baar is, omdat men gaarne het oordeel van andere architecten inwon, onzeker als men was, omtrent de oorzaken van verzakkingen of instortingen. Anthonis was de werkmeester van de kerk te Veere, terwijl hij ontwerper was van het nieuwe koorgedeelte van de kerk te Bergen op Zoom (1489), den vie ringtoren van de St. Baaf te Haarlem en samen met zijn zoon Rombout van den aan de Noordstraat staanden topgevel en den stadhuistoren te Middelburg. Anthonis was voorts bij de ommuring van Bergen op Zoom en bij het Markiezen hof aldaar, de kerk te Alkmaar, het reeds lang verdwenen kasteel te Wouw en het latere paleis Kneuterdijk te den Haag, toenmaals een woonhuis van Jan van Barry betrokken. Van zijn vele werken in de Zuidelijke Nederlanden zij hier slechts het paleis van Margaretha van Oostenrijk en het Hof te Mechelen vermeld. Matthijs II, gehuwd met Elisabeth van Horebeke, was vermoedelijk in 1478 ge- zworene van het ambacht te Brussel en bezat steengroeven te Zaventem. Te- samen met zijn zoon Mattijs III maakte hij oxalen o.a. voor Brecht, terwijl hij voor talrijke gebouwen in de Zuidelijke en Noordelijke Nederlanden steen- en beeldhouwwerk leverde. Hij woonde vermoedelijk in Mechelen. De vijfde generatie. Van Rombout zijn de ontwerpen ons bekend geworden, zij het dan in den vorm eener getrouwe copie, de gravure uit 1619 van A.van der Willighe. Hoezeer wij ons er over verheugen kunnen, dat dit ontwerp van Rombout Keldermans voor ons behouden bleef, wij kunnen slechts het betreuren, dat dit zelfde niet met het ontwerp van Anthonis het geval is, waardoor de mogelijkheid ontbreekt de ontwerpen van vader en zoon met elkander te vergelijken. Vermoedelijk zullen velen zich nog goed herinneren hetgeen Dr.Th.Haakma Wage naar eenige jaren geleden over het ontwerp van Rombout Keldermans voor den verderen opbouw van den toren verteld heeft. Rombout werkte veel samen met Domien de Waghemakere uit Antwerpen. Behalve te Middelburg werkte hij aan de Groote Raad en de toren te Mechelen, het Markiezenhof te Bergen op Zoom en vele andere bouwwerken. Anthonis II was gehuwd met Barbara van Hamme en overleed in 1515. Hij volgde zijn vader op als hofarchitect en werkmeester van zijn woonplaats Mechelen. De bouw van de kerk te Veere en het stadhuis te Middelburg heeft hij voortge zet. Voorts werkte hij o.a. aan de Oude kerk te Delft. Matthijs III (overleden 1526) werd ingeschreven in het register der steenbicke- leeren te Brussel in 1489, was stadsbouwmeester te Leuven en Tervueren. An dries III werd ingeschreven te Brussel in 1493 doch bleef in hoofdzaak beeldhouwer van oxalen en andere "kleine architectuur". (Beiden waren zonen van Matthijs li). Zesde generatie Laureys (overleden 1534), zoon van Anthonis II, volgde zijn oom Rombout op als bouwmeester van Mechelen. Van hem is vooral bekend de Dubbele of Bolwerk- poort te Hulst, welke hij in samenwerking met Hendrik van Rede of Domien de Waghemakere bouwde. (Waarvan de restanten eenige jaren geleden zijn ontgra ven) (Wordt voortgezet) (Op uitdrukkelijk verzoek van de bewerker in oude spelling!

Stad en lande | 1974 | | pagina 4