Frans Beekman, 7) Daar ik vrijwel alle reconstructies van Schouwen-Duiveland ken (en dat zijn alle kaarten vóór 1500 gedateerd), kan ik niet anders concluderen dat dit specimen van Waterstaatskartografie het meeste overeenstemming vertoont met: "Kaart vertoonende de Provincie Zeeland in de XII eeuw" door J.Ab Utrecht Dresselhuis uit 1836! Dit werd mij bevestigd door Dr.M.K.E. Gottschalk: "Inderdaad is de overeen komst voor wat Schouwen betreft frappant, gedeeltelijk ook voor wat Duiveland c.a. betreft" (brief d.d. 12 sept. 1973) (Dr.G-ottschalk is lector in de histo rische geografie aan de Universiteit van Amsterdam) Samenvattend meen ik dat de "Oude geulen" van Bijlage 6 wel een zeer ongeluk kige toelichting zijn op de "Valgevoelige gebieden" van Bijlage 5. Er blijkt in ieder geval uit, dat de samenstellers van de Nota Oosterschelde op dit punt niet op de hoogte zijn van de moderne historisch-geografische en bodemkundige onderzoekingen. Vlam, A.W. Historisch-morfologisch onderzoek van eenige Zeeuwsche eilanden diss. 1942. KuipersS.E. Een bijdrage tot de kennis van de bodem van Schouwen-Duiveland en Tholen naar de toestand vóór 1953, diss. 1960. Dekker, 0. Zuid-Beveland, De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen, diss. 1971 Sch'ónfeld, M. Nederlandse Waternamen 1955 (met verwijzingen) W IE WAREN- "die van ter GOES"? In de bekende "Spiegel Historiaal" van Bodewijk van Velthem, IV: 33, komen de navolgende versregels voor, die vooral voor Zeeland van belang zijn, name lijk in dat gedeelte van de "Spiegel Historiaal", waar Bodewijk van Velthem een - naar gebleken is: waarheidsgetrouw verslag geeft van den beroemden Gul densporenslag bij Kortrijk, anno 1 3 0 2 op den Groeninger kouter. In welken slag (wel eens genoemd "het Waterloo der Middeleeuwen") een Pransch pantser- leger, aangevoerd door Robert d'Artois, vernietigend werd verslagen door de Vlamingen met behulp van een contingent Zeeuwen, onder aai^voering van den edelen ridder Jan van Renesse. Daar waren mede die van ter Goes, Ende een monnik ook van ter Does, Daar kwam een karmer ook in den hoop, (die uut siener Orden sloop) enz. enz. Maar wie waren nu "die van ter Goes"? Dat is tot op heden een onopgelost raad sel gebleven, aangezien Bodewijk van Velthem hier geen lieden bij name noemt. Wij weten allemaal wel dat met "ter Goes" het huidige Goes op Zuid-Beve land wordt bedoeld; en ook weten wij, dat met die "monnik van ter Does" de befaamde Willem van Saaftinge, uit de abdij van Ter Doesjt is gemeend, die op het slagveld kwam aangereden op een merrie, die hij inruilde voor een "goeden dag", waarmede hij op een gegeven oogenblik den strijdhengst van Robert van Artois velde. Het is ook algemeen bekend, dat vrijwel de geheele Zeeuwsche adel, waaronder de voornaamste adellijke geslachten, - na de verderfelijke "Einkreisungspoli- tik" van graaf Eloris V van Holland (omgekocht door Pransch goud) de zijde van den graaf van Vlaanderen had gekozen, en den eed van leenhulde had ge bracht aan graaf Gwijde van Dampierre, te Aalst. In het werk van dr J.P.Verbruggen, "De Slag der Guldensporen" (Antwerpen- Amsterdam, 1952) worden - met verwijzing naar de Brugse stadsrekening en ho telrekeningen, gepubliceerd door J.Colens in t. XXXV van de Sociêté d'Emu- lation, (Brugge, 1886) - als deelnemers - aan-Vlaamsche-zijde in den Slag bij Kortrijk genoemd: behalve Jan van Renesse óók Michiel van Coudekerke, Hendrik - en Y we in van Cruninghe, edellieden, terwijl uit andere bronnen ook Jan van (der) Maelstede, edelknaap en liebaerdse edelman, als deelnemer wordt opge geven. (zie: A.Wauters, "Table chronologique"VI, 157 (Brussel, 1881); en: "Codex diplomaticus Flandriae," I, 300 (uitg. Comte Th.de Bim- burg Stirum, Brugge, 1879); en De Potter, III, 205, waar Jan van Maelstede wordt genoemd als schout van Hulst).

Stad en lande | 1974 | | pagina 7