9) Maar aangezien de "Spiegel Historiael" van Bodewijk van Velthem uitdrukkelijk spreekt van "die van Goes", die bij Kortrijk meegestreden' hebben, kan dat niemand anders geweest zijn dan de bovengenoemde Plorens (of; Plorys) heer van Borselen, Goes, en ambachtsheer van Cloetinge, met zijn mannen. Daar de Zeeuwsche reserve, die tijdens den Slag bij Kortrijk aanvankelijk (te paard) in de achterhoede stond opgesteld, een tamelijk groot reserve-corps moet geweest zijn, houden wij het er voor: dat met "die van ter Goes" - pars pro toto - alle Zeeuwsche hulptroepen uit Zuid-Beveland zijn bedoeld; dus be halve die van den Heer van Goes, Plorens van Borselen)ook die van den Heer van Kapelle-Biezelinge Jan Willemsz. van de Maelstede), als mede de bovengenoemde Hendrik- en Ywein van Cruninghe (Kruiningen) met aan hang; de beide laatsten nauw verwant aan de Van der Maelstede's. Zieriks-EE, januari 1974 dr mr H.B.SCHAAP (Op verzoek van de schrijver in oude spelling! Orgelbespeling Peike Asma Men verzoekt ons mede te delen, waaraan vrij gaarne voldoen: Maandag 28 jan. '74 zijn in de Grote of Nieuwe Kerk alhier opnamen gemaakt voor de langspeelplaat "Peike Asma speelt op de beroemdste orgels van Neder land. De opnamen werden gemaakt door de platenmaatschappij "Phonogram uit Hilver sum met een voor leken verbijsterende apparatuur. Eens te meer bleek, hoe rijk Zierikzee is met dit fraaie, nu 126 jaar oude en beroemde orgel van de firma Kam en Van der Meulen uit Rotterdam. Voorwaar een instrument waarop stad en lande trots kunnen zijn. Gelukkig is het dak van de kerk nu gerestaureerd. Indien nu ook de beglazing spoedig volgt, worden kerk en orgel behoed voor verder verval. Ongetwijfeld tot blijdschap van hen - en dat zijn er niet weinigen - die hopen op een her nieuwde ingebruikneming van kerk en orgel. Peike Asma speelde een drietal werken, n.l.: 1. Pestliches Pr&ludium über den Choral "Lobet den Herrn" van Niels Vilhelm Gade 2. Adagio uit de sonate in C-dur van Priedrich Kümstedt en 3. van de Sonate no. 3 in A-dur van Pelix Mendelssohn Bartholdy: a. Con moto maestoso, mit dem Choral "Aus tiefer Not schrei' ich zu dir" en b. Andante tranquillo. De plaat - waarschijnlijk een dubbel album - komt uit, naar alle waarschijnlijk heid dit voorjaar. Mogelijk zou een kleine plaat, waarop alleen het orgel uit de Grote Kerk te horen is kunnen worden vervaardigd, waarvan de opbrengst door de Kerkvoogdij zou kunnen worden gebruikt voor restauratie en verwar mingsdoeleinden. De uitgave van deze plaat met de verklanking van het prachtige orgel moge een stimulans zijn voor de hervormde gemeente van Zierikzee, om in deze kerk weer wekelijks samen te komen. DE ARCHIEVEN VAN DE HERVORMDE GEMEENTE 'IE ZIERIKZEE In "Bronnen voor de bouwgeschiedenis van^de voormalige Sint-Lievens Monster toren te Zierikzee" door A«H.II.Bonekamp wordt opgemerkt dat het "kerkar- chief" bij de brand van de St.Lievensmonsterkerk in 1832 verloren is gegaan Op 1 'november 1973 is schrijver dezes aangesteld als archivaris van de Her vormde gemeente te Zierikzee. Zij die dachten dat men een archivaris aange steld had zonder stukken onder zijn beheer van voor 1832 kunnen gerust zijn. De archieven zijn voor het overbrote deel bewaard gebleven. Hieronder volgt een opgave van de onder mijn beheer staande archieven en en kele daarin voor historisch onderzoek belangrijke archiefbestanddelen.

Stad en lande | 1974 | | pagina 9