STAD EN __LANDE MEDEDELINGENBLAD VAN DE VERENIGING STAD EN LANDE VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Tijdelijk Secretariaat: Visstraat 10, Zierikzee. Nr. 20 Opgericht 1939 oktober 1974 Het doel van de vereniging is de bevordering en het behoud van stedelijke en landelijke schoonheid in de meest uitgebreide zin op Schouwen-Duiveland Art. 2, lid 1 der Statuten, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 15 juli 1968, nr. 67. Bijvoegsel v.d. Nederl, Staatscourant van 26 sept. 1968, nr. 188 Bestuur: J.L. Braber (voorzitter), Mr. W.P. Martens (vice-voorzitter) H. Uil (wnd, 1e secretaris), mevr. M.E. Jansen-Glas (ie penningm.), N.H. Lysen (2e secretaris), J. Berman (2e penningm.), mevr.,C. Reitsma-dAncona, Mr. A. Gast, Ir. J.L. van Sloten en W.P. de Vrieze, bestuursleden. IN MEMORIAM J.M.J. LOKKER Op zaterdag 28 september 1974 overleed, na een ziekte van enigemaanden, de heer J.M.J. Lokker, secretaris van onze vereniging. In hem verliezen wij een toegewijd bestuurslid. Hij trad niet graag op de voor grond, en door die bescheidenheid waren slechts weinigen bekend met zijn uitgebreide kennis van de plaatselijke geschiedenis. In de voorjaarsvergadering van 1971 werd de heer Lokker als bestuurslid ge kozen en sedert dien voerde hij opvoortreffelijke wijze het secretariaat. Hij had ook steeds een belangrijk aandeel in de organisatie van de excursies en was tevens redacteur van het Mededelingenblad, waarin tal van uitste kende verslagen en interessante artikelen van zijn hand verschenen. In het kader van de cursus streekgeschiedenis hield hij lezingen over "Zierikzee- se straatnamen" en "Geschiedenis van het slot Moermond". Met het vergaren van historische gegevens bleek hij reeds in zijn jeugd te zijn begonnen. Knipsels, uit allerlei kranten en tijdschriften, betrekking hebbend op Zierikzee, verzamelde hij toen reeds in plakboeken. Met de vroe gere stadsarchivaris P.D. de Vos, had hij regelmatig contact. Na drie jaar MULO-onderwijs te hebben gevolgd, ging de heer Lokker werken in de meubel- en tapijtzaak van zijn vader en zijn oom, de "Gebroeders Lokker", welke opgericht was in 1870, door zijn grootvader M. Lokker uit Herkingen. Het bedrijfsleven boeide hem niet voldoende, zodat hij van 1936 tot 1939 geschiedeniscolleges volgde bij prof. Snellen te Rotterdam. De begeerde akte Geschiedenis M.O. bleef echter buiten zijn bereik, omdat door de cri sissituatie de opleiding in 1939 voortijdig werd be'èindigd. De heer Lokker volgde ook een schriftelijke cursus journalistiek. In januari 1972 volgde de benoeming van de heer Lokker tot archiefambte naar, zodat hij eindelijk op een stoel kwam te zitten, waar hij zich volledig thuis voelde. Helaas was de gelegenheid te kort, om zijn grote locale ge schiedkundige kennis in woord en geschrift te laten uitkristalliseren. Hij had tientallen schriften met aantekeningen. Gedurende de oorlog begon hij als onderduiker met het schrijven van de geschiedenis van Zierikzee. Jammer genoeg ging, door de overstroming in 1953? het nog onvoltooide ma nuscript grotendeels verloren. Moge de familie enigszins troost putten uit de plannen van de zoon J.P.J. Lokker, geschiedenis studerend aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om la ter, de door zijn vader verzamelde gegevens uit te werken! J.L. Braber

Stad en lande | 1974 | | pagina 1