6) Verleden jaar heeft het Internationale organisatie-comité in ZUrich vergaderd met vertegenwoordigers van 28 Europese landen. Men heeft bij de regeringen aangedrongen op maatregelen ter bescherming van gebouwen en gebieden van historisch belang. Er werden 40 "projecten" ondersteund, die als voorbeeld dienen voor projecten elders. In Nederland zijn dat Amsterdam, Middelburg en Orvelte (bij Westerbork in Drente). Er zijn verder Nationale comité's opgericht. Het Nederlandse comité hield in januari j.l. een vergadering in de ge restaureerde Pieterskerk in Utrecht. Z.K.H. Prins Claus, ere-voorzitter van het comité, hield een toespraak. Hierin ging hij vrij diep in op de be tekenis van hef Monumenten jaar M 75. Hij vergat niet ook Zierikzee te noe men. In zijn rede zei hij o.a.: "Gelukkig groeit het besef nog steeds, dat we hier te maken hebben met es sentiële elementen voor ons milieu". Hij citeerde uit "De liefde tot zijn land is ieder aangeboren" van Van leeuwen: "Op het wijde vlakke land doemen aan de horizon van ver de silhouetten op van onze steden, grote en kleine. Of men de duinrand volgt of over de Zeeuwse eilanden rijdt - altijd zal men op de gezichteinder torens en torentjes en stadsbeelden, lichtovergoten of wolkbedekt zien; dan weer de kathedralen van Zierikzee of Veere of het fijne spitsje van het stadhuis van Zeelands juweel". Hij had het verder over "hoge complexen die horizonvervelend aan de einder staan". Toch zei hij niet overdreven somber te zijn. Aantasting van schoonheid is soms onvermijdelijk en hij zei te beseffen, dat wij voor ons bestaan offers moeten brengen, ook in dit opzicht. Juist in dit verband zijn het de particuliere verenigingen, die een rol van doorslaggevende betekenis hebben te vervullen. Het gaat natuurlijk niet alleen om 1975: "Dat moet een startpunt zijn, zoals het natuurbeschermings jaar N 70 is geweest voor een meer blijvende publieke belangstelling". "Het Monumentenjaar is pas geslaagd, als het wordt ondersteund door activi teiten in alle windstreken van ons land". De huidige burgemeester van Utrecht, de heer Vonhoff, vond dat we achter lagen met onze zorg voor de bescherming van het monument. Hij riep ook op tot het stimuleren van activiteiten. Nationaal wil het comité die steunen en bundelen. Hij besloot met: "Als wij zorgen voor de ideeën, komt het geld er ook wel". De heer Yonhoff is voorzitter van de N.C.M., de Stichting Nationale Con tactcommissie Monumentenbescherming. Deze is op 26 oktober 1972 in Amster dam opgericht door o.a. de Bond Heemschut, de Yer. "De Hollandsche Molen", de. Ver. "Hendrick de Keyzer" en de A.N.W.B. Het doel is o.a. de samenwerking te bevorderen tussen de op het gebied van de monumentenbescherming werkzame organisaties. Dit zijn er ruim 600 in getal. De N.C.M. moet dus voor blijvende aandacht voor de monumentenbescherming zorgen, ook na M 75 (l) Stad en Lande kan en wil M 75 niet ongemerkt voorbij laten gaan. Het Bestuur heeft al bepaalde gedachten, maar wil heel graag ideeën van de leden horen om M 75 ook hier te laten slagen. De Vereniging bezit een restauratiefonds. De gemeente Zierikzee heeft naast de vele restauraties al eens een Wereld-stedebouwdag georganiseerd. Zijn er mogelijkheden om in het volgende toeristenseizoen extra aandacht op de monumenten, groot en klein, te vestigen? Ook in Brouwershaven zou dit kunnen. En elders zijn nog monumenten te behoeden. Zierikzee, september 1974 J.L. van Sloten 1. Stad en Lande heeft zich inmiddels bij de N.C.M. aangesloten. ENIGE INDO BI,IA TIE OYER DE STICHTING ZEEUWS COOBDINATIEORGAAN Reeds voor 1970 ondernam de heer A. Haandrikxman, bioloog te Göes in samen werking met de Stichting Zeeland pogingen om een overkoepelend orgaan in het leven te roepen op gebied van natuur-landschaps- en milieubescherming voor

Stad en lande | 1974 | | pagina 6