7) de provincie Zeeland. Dit was noodzakelijk, daar de talrijke verenigingen te veel langs elkaar heen werkten. Bovendien kan bij samengaan zoveel méér bereikt worden. Er ging meer dan een jaar voorbij met vele besprekingen, voordat de uitein delijke oprichting tot stand kwam. Dit gebeurde op 11 oktober 1971. De doelstelling is omschreven in artikel 2 van de statuten: "De stichting heeft ten doel het coördineren en stimuleren van: a. het behoud, het herstel en de verbetering van natuur- en landschap; b. de zorg voor de milieuhygiëne inzake water, bodem en lucht; c. de bestrijding van de geluidshinder; d. het bevorderen van het besef en het inzicht in de noodzakelijkheid van de onder a, b en c genoemde doelstellingen." Met de totstandkoming van deze stichting en het aanvaarden van de hiergenoem de doelstelling is onze provincie Zeeland op de goede weg. Een ieder van ons weet maar al te goed, dat beleidsombuigingen op welk ge bied dan ook, practisch nooit door enkelingen of zelfs goedwillende vere nigingen tot stand kunnen komen. Door deze bundeling zal het mogelijk worden meer kracht te tonen en beter beslagen ten ijs te komen. Per 1 juni van dit jaar waren al 26 organisaties aangesloten, met totaal 72.000 leden. Afgekort zijn het de volgende: Zeeuws landschap; Kon.Ned .Hath, Ver., afd. Zld.; I.V.N. N.J.N. en C.J.N. de afd. Walcheren, Goes en Z.V1. van de Mij voor Tuinb, en Plkunde; Stad en Lande van Sch. en Dvl. Ver.Mi- lieuh.Zeeland; Natuur en Vogelw. Sch,-Dvl.; Vogelwacht Oost Z.V1.; idem W.Z.V1.; Comité midden Zeeland van het Wereld nat,Bonds; Deltafederatie; Nivon van Goes, M.Burg en Vliss.; A.N.W.B.; Ver. landschapsreservaat Zuid- Beveland; Kon. Ned. Jagersver. afd. Zeeland; Studiegroep Oosterschelde actiegr. Oosterschelde open; distr. Zeeland van de Kon.Ned.Mij tot bevor dering der Geneeskunst, en de Stichting Heemkundige kring Sas van Gent. De Prov. Staten van Zeeland geven een waarderingssubsidie van 5.000, De leden van het dag. bestuur, die alle werkzaamheden in hun (spaarzame) vrije tijd verrichten zijn zeer ter zake kundig. Zij worden bijgestaan door medewerkers uit geheel Zeeland. Dat dit b.v. voor de beoordeling van bestemmingsplannen van enorm belang kan zijn, begrijpt een ieder. Alle Zeeuwse bestemmingsplannen worden dan ook nauwlettend bekeken. De Nederlandse Staatscourant fungeert hiervoor als wegwijzer. De zaken lopen naar wens; van zeer veel problemen nam het bestuur al ken nis, Om enkele activiteiten uit onze streek te noemen: onderschrijving van de bezwaren tegen het ontwerp dammenweg door een deel van de Schelphoek; bezwaren tegen enkele facetten voor het ontwerp bestemmingsplan "recreaplan plan te Bruinisse"; voorstellen tot een afwijkend tracé voor de pijpleiding naar Haamstede ten behoeve van het Watertransport; bezwaar tegen een even tuele verbreding van de. Kloosterweg te Haamstede. Voorts gaf de Stichting een juweel van een boekje uit: "Oosterschelde, plei dooi voor veilig voortbestaan" voorzien van 50 bladz. foto's. De stichting is thans eigenlijk al toe aan een volledig bezoldigde kracht. Uit Schouwen heeft de voorz. van de Natuur- en Vogelwacht, de heer P.Jan sen in het dagelijks bestuur zitting, terwijl voor "Stad en Lande" Ir. J.L. van Sloten en N.H. Lysen als vertegenwoordigers aangewezen werden. Als we zien hoe in Engeland door één organisatie "The National Trust" een grote oppervlakte aan bossen, landerijen en andere natuurgebieden, maar ook gebouwen, kastelen, kerken en zelfs hele dorpen en kuststroken, beheerd en veilig gesteld worden, mogen we in het Zeeuws Coördinatieorgaan voor

Stad en lande | 1974 | | pagina 7