8) natuur-landschaps en milieu-bescherming een eerste aanzet begroeten van een instelling, waarvan we allen veel kunnen verwachten. Het moet voor onze' vereniging "Stad en lande van Schouwen en Duiveland", alleen vaak niet bij machte, het getij te keren, een stimulans zijn, zich deel te weten van deze sympathieke stichting, die altijd bereid is te ad viseren en steun te geven, N.H.L. KORT VERSLAG VAN DE ZOMER-EXCURSIE MAE OUDENAARDE EN RONSE Op 22 juni 1974 vond de jaarlijkse excursie van "Stad en lande" plaats. De reis ging ditmaal weer naar Vlaanderen. Met een grote en een kleine bus van firma van Oeveren werd om kwart voor acht vertrokken uit Zierik- zee Als eerste Belgische plaats werd de stad Oudenaarde bezocht. In Ouden aarde werd na de koffie het prachtige stadhuis bezocht. Dit stadhuis in Gotische stijl dateert uit 1536. Een deskundige en welbespraakte gids nam ons mee naar de Volkszaal met een prachtige schoorsteen. De muren waren opgesierd net neogotische fresco's. De ramen waren opgesierd met de wa pens van de verschillende landen waar Karei V over regeerde en daarbij werd ook het wapen van Zeeland ontdekt. De Schepenzaal bevatte een fraai en wereldberoemd tochtportaal. Tevens konden hier een groot aantal schilderijen, bekeken worden. "De- vijf zintuigen" toegeschreven aan Adriaan 'Brouwer waren hoogtepunten. Verder was oök hier een portret van Margarcta van Parma te zien. Marga- reta 'van Parma werd in 1522 te Oudenaarde geboren als een natuurlijke dochter van Karei V en werd landvoogdes van de Nederlanden. Ook portret ten van andere vorsten zoals Albrecht en Isabella, Karei II en Lodewijk XIV konden hier bewonderd worden. Hierna werd een bezoek gebracht aan het plaatselijk museum in de aan grenzende Romaanse lakenhal. In dit museum konden een aantal prachtige wandtapijten bewonderd worden die in Oudenaarde vervaardigd waren. De warme maaltijd werd gebruikt in restaurant de Harmonie aan het stad huisplein. Een bestuurslid van de Oudheidkundige Vereniging Oudenaarde leidde ons hierna langs de voornaamste monumenten. Zo werd het Begijnhof bezocht. Het Middeleeuwse hofje was voorzien van een kapel uit 1517. De begijntjes waren al lang verdwenen, maar de sfeer was gebleven. Er beston den plannen om het Begijnhof af te breken, maar dank zij het werk van de Oudheidkundige Vereniging kon dit voorkomen worden. Na het oversteken van de Schelde werd een bezoek gebracht aan de 0.1. Vrouwekerk te Pamele, De kerk uit de vroege scheldegotiek had behalve een zeer gevarieerd interieur ook een prachtig orgel, Op verzoek vulde het orgel de kerk met zijn indrukwekkende klanken. Hierna ging de reis verder naar Ronse. Het bezoek aan Ecnse betekende een weerzien met pastoor A. Cambier, "Pastoor Mol" zoals men hem in Ronse ook wel noemt, liet ons de indrukwekkende krypte onder de kerk zien, die door hem uitgegraven en gerestaureerd is. De krypte (grafkelder van St. Hermes) werd in de Middeleeuwen bezocht door personen, die genezing' zoch ten voor bezetenheid. Pastoor vertelde weer op zeer enthousiaste wijze over zijn ontdekkingen en het kostte dan ook moeite weer van. hem afscheid te nemen. Na een "pint" werd de thuisreis aanvaard. Omstreeks acht uur v/aren we weer in Zierikzee terug. Al met al v/eer een geslaagde excursie, die de thuisblijvers ongelijk heeft gegeven, h.u. Zie verder het Mededelingenblad nr. 19 (juni 1974) met daarin een verslag van de lezing van A. Cambier door dr. J.L, Braber en "Geschiedenis van Oudenaarde" door ar, vlP. Martens.

Stad en lande | 1974 | | pagina 8