-11- De toren is het enige overblijfsel van het eertijds zeer welvarende dorp Koudekerke, waarvan vroeger bij heel lage waterstand wel eens resten van woningen en straten zicht baar zouden zijn. Dit dorp lag in het zuidelijke deel van de polder Schouwen, ongeveer vier kilometer van de oorspronkelijke zeedijk. Het zou een zeer oud en volkrijk dorp zijn geweest. Als zelfstandige ambachtsheerlijkheid spraken schout en schepenen er recht. Ten zuiden van Kou dekerke lagen de parochies Brieskerke, Westkerke, Oude- kerkeen andere dorpen. Zoals op het kaartje te zien is, lag de zuidkust van Schouwen eertijds veel verder naar het zuiden. Reeds in het laatst van de veertiende eeuw begon de zijtak van de Schelde zich te verleggen, waarbij de waterstroom in hoofdzaak op de zuidkust van Schouwen gericht was. Van deze zijtak schreef een kroniekschrijver 400 jaar geleden: "een eertijds smal vaarwater tussen Noord-Beveland en Schouwen, waar men elkaar kon aanroepen". Zoals gesteld, begon de zuidkust van Schouwen vanaf de veertiende eeuw verval te vertonen. Een gebied, groot 3000 ha. verdween hierdoor in de OosterscheldeFokker toont in zijn beschrij vingen reeds vóór 1400 inlagen aan in dit deel van de pol der, Schouwen. Inlagen of inseten werden al heel vroeg in Schouwen ge maakt. Dit blijkt ook uit een brief van graaf Floris V van 26 februari 1291, waarin gesproken wordt over de kosten van de te maken inlagen, welke over het gehele dijkvak moesten worden verdeeld. Wanneer een zeedijk - waterkerende dijk - gevaar begon te lopen weg te vallen, legde men daarachter, landin waarts, een slaperdijk. Het materiaal voor zo'n dijk werd destijds genomen van de bovengrond van percelen tussen de zeedijk en de te maken slaperdijk. Het door deze dijken omgeven stuk land, ook wel "karrevelden" of "uitslagen" genoemd, noemde men dan inlaag of insete De agrarische bevolking van zo'n gebied moesten dan ver trekken, want de z.g.n. karrevelden vielen volgens het Zeeuwse leenrecht geheel terug aan de ter plaatse heer sende ambachtsheer. Zo verging het ook de bevolking in het zuidelijk deel van Schouwen, waar de kust regelma tig afbrokkelde en waar, na een periode van betrekke lijke rust, de eerste inlaagdijk weer werd gelegd in 1475. Deze legde men tussen de parochies Oudekerke en

Stad en lande | 1975 | | pagina 11