-17- pastoor vermeld wordt in 1523. Ook na de algemene intre de van de Reformatie op het eiland Schouwen, in het be gin van de tweede helft van de zestiende eeuw, vindt men nergens iets vermeld over het dorp of de kerk van Koudekerke. Ook niet in de handelingen van de Zeeuwse Synode of bij de samenvoeging van de parochies onder één predikantIn 1572 had Zierikzee voor haar geschut voor de verdediging, veel metaal nodig. Daarvoor moes ten veel klokken uit de torens in de omgeving worden ingeleverd. Ongetwijfeld is ook de klok uit de Plompe Toren hier bij geweest. De tweede kerk is in 1583 afgebroken, waarvan het afko mende hout op 26 september van dat jaar in Zierikzee voor 60 gulden werd verkocht. Deze kerk stond aan de oost zijde van de toren, waarvan de "moet" van de dakzoom van de kerk nog steeds te zien is. Alleen de toren liet men staan, vermoedelijk om te dienen als baken voor de toen steeds toenemende scheepvaart op Zierikzee. Vooral voor die schippers die bij de Roompot de Oosterschelde binnenvielen. Of, zoals overleveringen ons vertellen: "de Koudekerksche toren toch was met een bosch bomen bij Burghsluis de "landmerken bij dage" om de Roompot in te lopen; de zeelui wisten, hadden zij den "gedag- ten toren" in de bomen, dan was men voor de Roompot om dezelfve in te zeilen". Zierikzee, dat belang had bij de scheepvaart, nam het onderhoud voor zijn rekening, zelfs tot in de negentiende eeuw. In 1794 werd op kosten van Zierikzee de buitenkant geheel hersteld. Of de stad Zierikzee in de negentiende eeuw geen belang meer had bij de toren als baken, is niet bekend, maar lijkt zeer waarschijnlijk want het on derhoud werd gestaakt, waardoor hij danig in verval raakte. Dat blijkt ook uit het request dat de burge meester van Haamstede op 9 december 1850 van Job Adriaan de Glopper ontvangtdie namens meerdere bewoners uit de omtrek verzoekt om de toren af te breken omdat zij hinder zouden hebben van in de toren nestelende kauwen. Tot 1867 werd aan de toren geen aandacht meer geschon ken. In dat jaar kregen burgemeester en wethouders van Haamstede een verzoek van Gedeputeerde Staten van Zeeland of de toren geacht kon worden eigendom van de gemeente te zijn en of de gemeente Haamstede zich met het

Stad en lande | 1975 | | pagina 19