-18- onderhoud en beheer van deze toren zou willen belasten. Dit verzoek zond Gedeputeerde Staten naar aanleiding van een brief van de minister van Binnenlandse Zaken, omdat "de commissie van de Koninklijke Academie het wenselijk achtte dat de Plompe Toren wegens vorm, bouw stoffen en bouwtrant in stand werd gehouden". Na enige korrespondentie tussen de gemeente Haamstede en Gedepu teerde Staten werd bij besluit van 15 november 1867 door de gemeente afstand gedaan van ieder eigendoms recht. Na die tijd is de toren eigendom van 's Rijks Dienst der Domeinen. Het verval ging echter verder. Een tijd waarin de torenkraaien de enige bewoners waren in dit voor hun vrije domein. De toestand werd kritiek; de trappen stortten in, de deur en luiken vermolmden of hingen aan flarden aan de gebroken hengsels. Het ge heel verkeerde in een zorgelijke staat. Het was wijlen JhrC.A. van Citters, burgemeester van Noordgouwe die op 13 december 1928 een commissie instelde met het doel geld te verzamelen om de toren te restaureren. Deze commis sie kon spoedig aan de Regering meedelen dat zij over het benodigde bedrag beschikte, zodat in 1935 met de res tauratie werd begonnen en men de toren, voor zover dit mogelijk was in zijn oorspronkelijke staat terug bracht Met die restauratie is toen bewust of onbewust reke ning gehouden met het verzoek van J. de Glopper in 1850, aangezien alle lichtopeningen toen van glas zijn voorzien, zodat de kauwen de toren niet meer als broedgelegenheid konden benutten. Een tiental jaren terug is de Plompe Toren opnieuw gerestaureerd. Niet omdat hij weer vervallen was, maar omdat hij hersteld moest worden van oorlogsschade die in de tweede wereldoorlog was ontstaan. Na de restauratie stond het Rijk de toren aan de gemeente Haamstede in bruikleen af, op voorwaarde dat Haamstede voor het onderhoud zou zorgen DE STRUCTUUR De bakstenen toren bestaat uit drie geledingen waarvan de onderste vierkant is, overgaande in een achtkant met

Stad en lande | 1975 | | pagina 20