-5- Sommige inwoners beschouwden de vestingwerken als een be lemmering in de ontwikkeling van de stad, maar plannen om deze te slechten en te vervangen door woningen en flats, zijn gelukkig nooit uitgevoerd. Om het oude stadsschoon terug te krijgen is in 1968 een grootscheepse restauratie op gang gebracht door het gemeen tebestuur, in samenwerking met verscheidene andere instan ties.Tijdens het begin van de restauraties, aan de zuid zijde van.de stad, kwamen velen tot de conclusie, dat de gehele stad in oude staat teruggebracht diende te worden. Hieronder vielen ook de stenen wallen aan de noordzijde, met de Veerpoort en de drie standermolens. Nadat de wallen waren gerestaureerd, vond men dat de binnenstad niet ach ter mocht blijven. Het herstel van de verdedigingswerken, met acht bastions en vijf ravelijnen, is niet bedoeld om aanvallers buiten de stad te houden, maar om toeristen binnen te laten komen. Het begin van de restauratie was zeer eenvoudig, namelijk het plaatsen van een pomp. Daarna bikten gemeentebestuur ders en andere vrijwilligers ijsselsteentjes af, die la ter bij de herbouw gebruikt werden. De belangstelling voor de restauratie van de plaatselijke bevolking, nam toen snel toe. Onder leiding van de stedebouwkundige de heer A.Peetoom, werd in 1969 een bestemmingsplan op gesteld, volgens een uit 1649 daterende kaart van Blaeu, dat de gemeenteraad unaniem goedkeurde. Slechts elf be zwaarschriften werden ingediend, vier personen gingen in beroep bij Gedeputeerde Staten en geen enkele bij de Kroon. Binnen veertien maanden had het plan rechtskracht. Eind 1972 werd Heusden tot beschermd stadsgezicht ver klaard. De gemeente kocht vele vervallen gebouwen op, waarvan er nu reeds vijtig zijn gerestaureerd, twintig zijn in uitvoering en veertig in voorbereiding.Door de noodzakelijke vergraving van de Bergsche Maas, kon in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de dienst aanvullende cultuur-technische werken, de in 1904 gedempte Wilhelminahavenin 1971 weer in zijn oorspronkelijke staat worden gebracht. Dit havencomplex, met de molenbastions waarop drie standermolens prijken, waarvan de laatste op molendag, 10 mei 1975, in gebruik wordt gesteld (wat inmiddels plaats vond) door de mi nister van Curema, is nu al het pronkstuk van Heusden.

Stad en lande | 1975 | | pagina 5