-6- De oppervlakte van de gemeente Heusden bedraagt onge veer 2300 hectare en omvat de kernen, Oudheusden, Herpt Hedikhuizen en sedert 1 januari 1973 ook Heesbeen en Doeveren. Momenteel is het totale aantal inwoners 5500, waarvan 1600 binnen de vesting. In de 17e eeuw, de bloei periode, telde Heusden 3000 inwoners binnen zijn wallen. In de plaatselijke industrie, de grootste zijn een scheeps werf en een conservenfabriekwerken nu 1400 mensen. Najaar 1944 werd Heusden bevrijd van de Duitse bezetters. Vele gebouwen, waaronder het prachtige stadhuis en twee kerken .werden verwoest. Dit kostte aan 10% van de bevol king het leven. Toen Verolme in 1955 een scheepswerf kocht en deze uit breidde, gelukkig buiten de vesting, begon voor Heusden een nieuwe bloeiperiode. Het stadje heeft een doorsnede van 800 meter en is binnen de wallen 27 hectare grootVan de 450 gebouwen staan er 134 op de Monumentenlijst. Men geeft niet alleen tien tallen miljoenen guldens uit voor restauratie, om dit nationale monument te bewaren voor het nageslacht, maar ook om activiteit binnen de vesting te krijgen. Zo waren er aanvankelijk plannen om de uitgegraven Wilhelminahaven als jachthaven in te richten. Thans overweegt men om in plaats daarvan drie kleine jachthavens te maken, met te zamen 400 ligplaatsen. Dit werk kan echter pas worden uitgevoerd, als de nieuwe structuurweg rond Heusden is aangelegd, die de grote stroom van toeristisch verkeer zal moeten opvangen. Door de aanleg van grote parkeer terreinen buiten de grachten wil men het verkeer vrijwel uit de stad bannen. Dit plan moet realiseerbaar zijn ge zien de geringe doorsnede van de stad. Door de aanleg van de Provinciale weg van de Heusdense brug naar de Langstraat, behoeft althans dit doorgaande verkeer de stad niet meer te passeren. Hierdoor bestaat de mogelijkheid om ook de oude stadspoorten, de Wijkse poort, de Oudheusdense poort en de Herptse poort te reconstrueren, wat inmiddels met de Veerpoort is gebeurd. Soms kan men nauwelijks van restauratie spreken. Herbouw aan de hand van oude foto's en afbeeldingen is noodza kelijk om de harmonie in het straten- en stadsplan te herkrijgen. Om dit te bereiken heeft men zich verdiept in de motivatie en argumentatie van weleer. Een fraai voorbeeld hiervan vormen zestien bejaardenwoningen, op-

Stad en lande | 1975 | | pagina 6