-7- getrokken van oud materiaal, maar voorzien van modern comfort, die op vier plaatsen in de stad verrezen. Dit geldt ook voor het Commiezenhuis (politiebureau) met twee dienstwoningen en een bankgebouw. Met eigentijdse bouw is dit resultaat niet haalbaar. Over enkele jaren zal de stad voor 70% gerestaureerd zijn.De zeer hoge kosten voor deze restauratie kunnen uiteraard niet alleen door de kleine gemeenschap Heusden worden gedragen. Hulp van Provincie, Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Ministeries van Sociale Zaken, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Waterstaat is onmisbaar Burgemeester Scholten pleitte voor het oprichten van een oud-materialenbankom de beschikking te hebben over ma terialen voor restauraties. Slopen met bulldozers en het materiaal afvoeren is goedkoper dan oude gebouwen zorgvul dig afbreken, materiaal opslaan en afwachten of zich mogelijk een koper aandient. De saneringsbijdrage van het Ministerie van Volkshuisvesting zou afhankelijk moeten worden gesteld van de bestemming van deze schaarse oude materialen. Aanvankelijk kocht het gemeentebestuur van Heusden zo veel mogelijk oude gebouwen op en verkocht deze met de verplichting ze binnen twee jaar te restau reren. Tevens werd bij verkoop een boeteclausule in gelast, groot ƒ.100.000.- indien een pand als tweede woning zou worden verkocht, daar dit tot een dode stad leidt. Het gaat dus niet alleen om het behoud van het monumentmaar tevens om het laten functioneren van de stad Tegenwoordig laat de gemeente de opgekochte huizen zelf restaureren, met 90% subsidie van het subsidiabele bedrag en vóóffinanciering van de subsidie waarop men anders verscheidene jaren zou moeten wachten. De overheid moet gehele of gedeeltelijke verkaveling van een stad mogelijk maken, om belemmering van restauratie te voorkomen. In Heusden ontstond vertraging doordat enkele personen in een bepaald stadsgedeelte de tuinen van ver pauperde panden hadden opgekocht. Bij restauratie van een bepaalde wijk moet iedereen er profijt van hebben. Hoge restauratiekosten mogen niet huurverhogend werken. Het verschil in huur met een woningwetwoning, zou door een overheidssubsidie moeten worden gecompenseerd. Restau ratie van wallen, grachten en monumenten is niet voldoende

Stad en lande | 1975 | | pagina 7