-8- om de sfeer van het vroegere stadsbeeld terug te krijgen. Bij volledige restauratie moet ook aandacht worden ge schonken aan de details. Er bestaat echter nog geen fi nanciële regeling voor stoepen, stoephekken, steegjes, bestratingen, plaveien met oude keien volgens de oude straatindeling in plaats van een asfalt wegdek, schuur tjes (garages), straatlantaarns, uithangborden, reclames, tuinmuren van ijsselsteentjesgroenvoorzieningen, enz., Om de financiële consequenties hiervan te leren kennen, zou men in bepaalde plaatsen moeten experimenteren. In Heusden bleek dat blokrestauratie in het algemeen niet is te prefereren. Het is beter verspreid over de gehele stad te restaureren, omdat dan de architect de stad in zijn geheel beter leert kennen. Bij individuele restauraties wordt tevens aandacht aan het belendende pand besteed. Bouwvallen kan men beter laten staan en stutten, dan ze te slopen, omdat dan een hiaat in de straatwand ontstaat, die het verval accentueert. Restau ratie van een hoekpand heeft in minstens twee straten effect Burgemeester Scholten stelde Heusden als voorbeeld van samenwerking. De historische rijkdom, in het verle den door de armoede in stand gehouden, zal rentegevend blijken te zijn. Door deze rehabilitatie zal Heusden het oude aanzien terug krijgen, waardoor deze unieke vestingstad weer historie met toekomst heeft.' J.L.B. GOESE ZWANEN EN SCHOUWSE PALING Schouwen-Duiveland was reeds vroeg bekend om zijn pa ling. Goes stond niet alleen bekend om zijn ganzen, maar ook om zijn zwanen. Misschien wilde het Zierikzeese stadsbestuur zijn grach ten wat beter stofferen, in elk gevel richtte het Comité van Finantiën zich in 1797 met een brief tot de Goese raad, met het verzoek om wat zwanen te mogen ontvangen opdat ze in de grachten van Zierikzee, evenals in de Goese vesten, "mogten voorttelen". De Raad van Goes stelde het verzoek op 27 februari 1797 in handen van de stadsdirekteurenIn de raadsvergadering van 11 maart

Stad en lande | 1975 | | pagina 8