-13- 450 jaar geleden de doperse beweging als een radikale stroming van de reformatie in Zürich is ontstaan. Op velerlei terr einen war en de oorspronkelijke dopers "voortrekkers". Bij de doopsgezinden viel de nadruk op het persoonlijk doorleefde geloof (gelovigendoop) en op de gemeente van gelovigen als afspiegeling van het rijk van God, waarin andere waarden gelden dan in de wereld. Uitingen van deze geloofshouding die in de 16e eeuw als revolutionair werden ervaren, waren de scheiding van gemeente en wereld en de daarmee gepaard gaande in perking van het gezag van de overheid in geloofszaken, weerloosheid, de weigering een eed te zweren, gemeen schap van goederen en een sobere levenswijze. "Stilstaanders" werd de naam van de Zierikzeese ge meente die rond 1570 geen partij wilde kiezen in de strijd tussen de zgn. Vlamingen en Friezen en bijgevolg door beide richtingen in de ban werd gedaan. Van Hervormde zijde zijn de doopsgezinden sterk be streden, met name door de Zierikzeese predikant Godefridus Udemans. Op de tentoonstelling wordt aan dacht besteed aan verschillende doopsgezinden, waar onder Pieter Cornelisz. Plockhoy, de uit Zierikzee afkomstige utopist en stichter van een nederzetting aan de Delaware. Verder wordt er onder andere aan dacht besteed aan de verdwenen doopsgezinde gemeen ten te Brouwershaven en Zierikzee, en doopsgezinde kernen te Haamstede en Noordwelle. Degenen die de tentoonstelling niet kunnen bezoeken, maar daar toch een indruk van zouden willen krijgen kunnen de geillustreerde catalogus van de tentoonstel ling bestellen door overmaking van f 7, 50 op giroreke ning 3211734 t. n. v. Doopsgezinde Historische Kring, Singel 454, Amsterdam, onder vermelding van "ten toonstellingscatalogus". Zij krijgen de catalogus dan na verschijning franco thuis gestuurd. ™§ïi^tSCH_ JAARB_OE K_ SC HOU WE N-D UIVEL AND Het Bestuur heeft in principe besloten in 1976 een Jaar boek uit te geven. Dit Jaarboek zal populair-weten- schappelijke studies gaan bevatten over de geschiedenis van Schouwen-Duiveland, ontwikkelingen in heden en verleden.

Stad en lande | 1975 | | pagina 13