- 3 - Een eenvoudig klokkenspelletje, dat in de westelijke toren op het kerk dak heeft gehangen, was vóór het jaar 1795 reeds eruit gehaald. Ook wer den gesloopt, omdat het bouwwerk onnodig was geworden of v/egens gevaar voor instorting, enige stadspoorten, het Oranjebolwerk bij de toegang van de Nieuwe Haven, een aantal walmolens, het leprozenhuis, de stadsmuur enz De 17e en 18e eeuw (tot het laatste kwart) was voor de stad een periode van welvaart. Zierikzee kreeg zijn patriciaat, dat zijn rijkdom toonde door de bouw van woonhuizen met indrukwekkende voorgevels. Aan trekkelijk waren vooral de beide zijden van de haven en het plein rond de St. Lievens Monsterkerk. De woonbuurt der gildebroeders werd begrensd door de tegenwoordige Oude Haven, het Kraanplein, Havenpark, Havenplein en Appelmarkt ten noorden en de Nieuwe Haven ten zuiden. Gok het kwar tier tussen Poststraat, Kerkhofzzen Weststraat, enerzijds, en de zuidelijke stadswal, anderzijds, was de woonplaats van de kleine bur gerij. In de Wevershoek en de naaste omgeving woonden reeds in de mid deleeuwen veel arbeiders van de lakennijverheid. De achteruitgang van handel en scheepvaart in het laatste kwart van de 18e eeuw - o.m. als gevolg van de Engelse oorlogen - en het daarop volgende verval in de Franse Tijd, bracht ook hier ter stede grote armoede. Als v/e ons slechts bepalen tot het stadsbeeld dan weten we, dat vrij spoedig een deel van de bezittende klasse naar elders ver trok. Het nieuwe staatsbestel bood de leden van het oude regentendom weinig lucratieve ambten aan. Wat het Zierikzeese patriciaat bij zijn vertrek aan fraaie woonhuizen achterliet, verpauperde snel. Bekend is, dat reeds in de Franse Tijd vele huizen rond de St. Lievens Monsterkerk leeg stonden. Bijna alle werden op den duur gesloopt. Gelukkig bleven de huizen langs de Oude Haven in trek. Toen ze in de 19e eeuw intensie ver werden bewoond en vaak aan de achterzijde uitgebouwd, kwamen ook deze panden in verval. Daarbij werd door verkoop van vrijwel alle onder delen van interieurs, zoals deuren, trappen e.d., de waarde in hoge mate verminderd. Overigens moeten we mild in ons oordeel zijn ter zake van de verkoop van fragmenten van huizen en gebouwen in de 19e eeuw. Bekend is, dat nog ongeveer veertig jaar geleden een inwoner van Zwijn- drecht door koop van een handelaar eigenaar was geworden van het ge schilderde plafond uit het pand Oude Haven 39 alhier. Een kleine opleving in de scheepvaart omstreeks het midden van dé 19e eeuw heeft voor de huizen langs de Oude Haven tot gevolg gehad, dat vele als werkplaatsen of pakhuizen werden gebruikt. De ouderen onder ons kennen nog de panden waarin ook in later jaren sigarenfabriekjes e.d. waren ondergebracht. Was in de Franse Tijd en in de vorige eeuw in onze stad meer af gebroken dan zou het Zierikzeese stadsbeeld wellicht even erg geschon den zijn geworden als dat van Brouwershaven, Veere enz. Kerk, stadhuis, Gravensteen en enige woonhuizen voor ambtenaren zouden ook hier als po vere resten van de oude stad zijn blijven staan. Het grootste lidteken in het aanzien van Zierikzee werd in 1832 veroorzaakt door het verbran den van de St. Lievens Monsterkerk. Het reeds vervallen "Kerkplein" verloor daardoor alle aantrekkelijkheid, temeer daar het tot 1848 duur de aleer een nieuw kerkgebouw ter plaatse van het oude gereed kwam. We weten thans nog niet precies in hoeverre afbraak van de St. Lievens Monsterkerk noodzakelijk was.'De prent, die door J. Korsten van de kerkruïne werd getekend, toont een zwaar gehavend gebouw zonder dak. Nadat het omvergehaald was, werd het puin verkocht, waarschijnlijk voor dijkversterking. Ook staan in Zierikzee nog enige stoeppalen, die van grafzerken o.i.d. zijn gemaakt. Men gooide niets weg. Dat geschiedde nimmer. De Kanter vermeldt in zijn Chronijk, dat vóór 1795 een dekstuk van een windlade van het oude orgel van de kerk in de Zuidhaven als deür dienst deed.

Stad en lande | 1976 | | pagina 3