- 5 - Torentjes, kantelen, geglazuurde bakstenen e.d. vielen in de smaak. Als voorbeelden van weinig geslaagde nieuwe bouw van huizen en gevels uit de tijd worden genoemd; Oude Haven 12, Havenpark 30, Havenplein 3, 4 en 15* Wandeling 6 t/m 11, Meelstraat 20, Oude Haven 5? Nieuwe Haven 103 en de "R„C. Parochiale Lagere School" van 1905 in de Hoge Molenstraat. Nieuwe ondergevels in "gedurfde stijl" zien we o.m. Havenplein 20 en Lange No- belstraat 14, 2b en 28, Naar de vele houten ondergevels wordt hier niet verwezen. Zelfs vindt men in onze stad nog sporen van Jugend-Stil; gevels Wandeling 11, Bagijnestraat 17 en winkelinterieur van Mol 17» In het algemeen vond men de nieuwe huizen wel mooi. Ze stonden er recht en fris bij en ze waren alle gebouwd onder de Woningwet 1901, die imperatief het maken van een bouwverordening voorschreef. Het jaarver slag van de gemeente over 1910 vermeldt zelfs met lof, "dat de verschil lende winkels allen in uiterlijken staat zeer vooruitgaan, daar oude voorgevels worden vervangen door nieuwe in modernen stijl, terwijl andere zaken worden overgebracht naar ruimere panden". Be heer P.D.de Vos, die als gemeentearchivaris de veranderingen in et stadsbeeld wel aandachtig zal hebben gevolgd, schreef anno 1915 in een artikel over het gesloopte Oudemannenhuis in de Manhuisstraat, dat ter plaatse "nu nieuwe fraaie woningen gezet zijn" (nrs. 11 t/m 23)» Het klinkt ons wat vreemd in de oren. Het kon toen reeds anders in Zierikzee. Dit lieten terzelfdertijd de architecten W.C.L.de Vos van Nederveen Cappel en J.J. Wesseling, resp. ingenieur van het Waterschap Schouwen en directeur van de Ambachtsschool alhier, zien door de bouw van een bankgebouw met directeurswoning in oude stijl in het Havenpark; thans hotel liondragon en AMRO-bank, nrs. 21 en 23- De voornoemde architecten hadden bij het maken van hun ontwerp uitdrukkelijk opdracht gekregen voor de Zeeuwsche Landbouwbank een kan toor met directeurswoning te bouwen met een oude gevel, waarin de reeds bestaande zandstenen ornamenten - drie maskarons en kopjes 1617 moesten worden geplaatst. Naar aanleiding van het verslag van dè plechtig heid van de eerstesteenlegging voor de bouw op 1 november 1916 door het zoontje van de directeur, Arn.Chr. Gelderman, laakte de gemeentebouw meester M.N.van Dorth de keus van de architecten in een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Volgens hem moest een architect "de volle vrijheid" hebben en het plan voortkomen uit diens "eigen fantasie". Een oude gevel zou slechts herinneren aan de woorden "Nil novi sub sole" (Er is niets nieuws onder de zon; Pred. 1 9) Ir. C.L.de vos pareer de deze aanval met de mededeling, dat door de opdrachtgever uitdrukkelijk was verlangd een bankgebouw met oude gevel. In boeverre de gemeentebouwmeester de algemene mening der burgerij weergaf, weten wij niet. Zeker was hij niet onder de indruk geraakt van het neo-renaissance woonhuis van de familie Fokker (1904), dat in 19^4 moest plaats maken voor de huidige Raiffeisenbank (Havenpark 4) Thans kunnen we ook andere stijlproducten uit de tijd van de bouw van de panden Havenpark 21 en 23 met elkander vergelijken. We beperken ons tot Wandeling 6 t/m 11, Meelstraat 20 en Havenplein 3* Geconclu deerd kan worden, dat de gevels van het hotel Mondragon en de AMRO- bank daarbij vergeleken "het ergens nu nog goed doen". Intussen vragen we ons af ;>/at een volgende generatie zal opmerken over de gevels Mol 15 en 19, die beide in een kort tijdsbestek gereed kwamen 1 Toch kwarn er in de twintiger jaren wat kritiek op de bebouwing der laatste decennia. Blijkbaar viel het uitzicht op den duur niet mee. Sommigen wilden wat ondernemen om het oude karakter van de stad te be waren. Het isolement van het eiland was wat doorbroken en velen hadden door reizen of lectuur geleerd de schoonheid van steden uit het verle den en heden kritisch te bekijken. Bovendien waren door de archivaris De Vos vele artikelen gepubliceerd betreffende de geschiedenis van de stad en het eiland, waaruit de aandachtige lezer goed begreep dat

Stad en lande | 1976 | | pagina 5