- 87 - De kleuren van het wapen blijken uit het vier delen grote manuscript van P. J. Rethaan Macaré, raad, schepen en thesaurier van Middelburg. Vóórdat de patriotten in 1798 bevalen dat de rouwborden uit de kerken moesten worden verwijderd, had hij gelukkig alle wapens met grafschrif ten uit de Zeeuwse kerken genoteerd. De borden betref fende het geslacht Pluympot vertonen alle hetzelfde wa pen: op een blauw veld een zwarte kookpot, waarin drie gouden pluimen (struisveren) staan. Op de wapensteen in de gevel van het huis aan de Noorddijkstraat, zijn inmid dels de kleuren van dit zogenaamde sprekende wapen weer aangebracht. Te Bruinisse treffen we twee wapenstenen aan in de ge vel van pand Kerkstraat 16, die tegelijk met deze gevel geheel wit geschilderd werden. Het is duidelijk dat deze stenen eigenlijk niet thuishoren in deze betrekkelijk eenvoudige woning. De oplossing van dit probleem vinden we in het onvolpre zen standaardwerk "De Vroedschap van Zierikzee", door P.D. de Vos, blz. 456. Zie ook: "Bruinisse met vlag en wimpel" door J. C. Reitsma-d'Ancona, blz. 48 en 49. Mr. Willem de Jonge, ambachtsheer van Bruinisse, overleed in 17 05. In de kerk van Bruinisse, waarin hij werd begraven, werd voor hem een monument opgericht, getooid met vier kwartierwapens, dat wil zeggen de ge slachtswapens van zijn vier grootouders. Mr. W. de Jonge was een zoon van Mr. Anthony de Jon ge (1607 - 1669), ambachtsheer van Bruinisse en Catha- rina Hoffer (1607 - l66l), beiden in de kerk te Bruinisse begraven. Anthony de Jonge was één van de 24 kinderen van Jan Anthonisse de Jonge (1546 - 1617), uit zijn derde huwe lijk met jkvr. Elisabeth van Hertsbeeck (l573 - 1653). De ouders van Catharina Hoffer waren Pieter Hoffer (1571 - 1640) en Magdalena de Cocq (1580 - 1626). Elisabeth van Hertsbeeck was een dochter van Paulus van Hertsbeeck (die de heerlijkheid Bruinisse in 1566 voor 8. 000 Carolusgulden kocht) en Elisabeth van Zuyd- land. De vier marmeren wapenstenen die het grafmonument sierden waren dus van de Jonge, van Hertsbeeck(e), Hoffer en De Cocq.

Stad en lande | 1976 | | pagina 7